Afrika ülkelerindeki saldırılarda yüzlerce kişi hayatını kaybetti

Etiyopya ve Mali’deki terör saldırılarında yüzlerce kişi hayatını kaybederken, Burkina Faso hükümeti ise 128 teröristin öldürüldüğünü açıkladı.

Etiyopya’nın batısında bulunan Oromia bölgesinde silahlı kişiler tarafından gerçekleştirilen saldırılarda en az 260 sivil yaşamını yitirdi.

İki Oromialı görgü tanığı olayla ilgili ayrıntıları anlattı. İsimlerinin gizli kalmasını isteyen görgü tanıklarından biri ölü sayısının 260 olduğunu söyledi. Diğer görgü tanığı ise 320 kişinin yaşamını yitirdiğini kaydetti.

Konu hakkında Twitter hesabından açıklamalarda bulunan Etiyopya Başbakanı Abiy Ahmed, “Masum sivillere yönelik saldırılar ve geçim kaynaklarının yasadışı ve düzensiz güçler tarafından yok edilmesi kabul edilemez” ifadelerini kullandı.

Öte yandan Burkina Faso ordusu, haziran ayından bu yana terörle mücadele kapsamında çeşitli askeri operasyonlarda en az 128 teröristin öldürüldüğünü açıkladı.

Burkana Faso Ordusu tarafından yapılan açıklamada, bu operasyonların bir kısmının, bölgesel terörle mücadele çerçevesinde G5 Sahel Ortak Gücü’ndeki Nijeryalı güçlerle birlikte gerçekleştirildiği belirtildi.

Bir diğer Afrika ülkesi Mali’de ise köylere gerçekleştirilen terör saldırılarında 132 sivil yaşamını yitirdi.

Mali hükümeti tarafından yapılan yazılı açıklamada, 18’i 19 Haziran’a bağlayan gece, Bankass ilçesine bağlı Dianweli, Diallassagou ve Deguessegau köylerine, Mağrip El Kaidesi’ne (AQIM) Katiba Manica terör örgütü tarafından saldırı gerçekleştirildiği kaydedildi.

Açıklama, hükümetin bu saldırıyı şiddetle kınadığı ve sorumlularını yakalamak için gerekeni yapacağı ifade edildi.