Afrika’da Fransa karşıtı dalga güçleniyor

Fransa’nın Afrika’daki başarısız operasyonları ve 2020 yılından itibaren Mali ve Burkina Faso’da üst üste yaşanan darbeler, bölgede Paris karşıtı eylemlerin artmasına yol açtı.

Afrika’da Nijer, Burkina Faso ve Mali gibi eski Fransız sömürgesi ülkelerde Fransa karşıtlığı her geçen gün güçleniyor. Sokaklara ve meydanlara dökülen halk, Paris hükümetinin bölgedeki faaliyetlerini protesto ediyor.

Fransa, Batı Afrika’da uzun yıllar sömürgeci devlet olarak hüküm sürdü. Ancak 1960’larda kıta ülkelerinin bağımsızlıklarını kazanması sonrası bölgedeki Fransa etkisi azaldı. 

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, kıtada giderek zarar gören Paris imajının sorumlusu olarak Rusya, Çin ve Türkiye’yi gösteriyor. 

Batı Afrika’da “Fransız karşıtlığı” fikrinin en somut temellerinin, Burkina Faso’nun efsanevi lideri Thomas Sankara tarafından 1980’lerde atıldığı biliniyor.

Sözcü’nün aktardığına göre, emperyalizm karşıtı söylemleriyle tanınan Sankara’nın, 1986’da başkent Vagadugu’yu ziyaret eden dönemin Fransa Cumhurbaşkanı François Mitterand’a sömürgecilik dönemine ilişkin yönelttiği eleştiriler, Mitterand’ın da Sankara’ya verdiği karşılık, Afrika ile Paris hükümeti arasındaki ilk ciddi soğukluk olarak kayıtlara geçti.

SENAGAL’DE FRANSA ÖFKESİ ARTIYOR

Senagal’de muhalif lider Ousmane Sonko, Mart 2021’de tecavüz suçlamasıyla gözaltına alınmıştı. Ancak Sonko’nun “Fransa karşıtı” görüşlerine destek veren insanlar, Fransız marketleri yağmaladı ve benzin istasyonlarını ateşe verdi.

Bu dönemde Fransa’nın Sahel’de başarısız operasyonlara imza atması, 2020 yılından itibaren Mali ve Burkina Faso’da üst üste yaşanan darbeler Paris’in imajına daha da zarar verdi. 

Buna karşılık başta Mali olmak üzere Afrika’nın birçok noktasında Rusya’nın etkisini artırdığı görülüyor. Moskova, özellikle paralı asker gücü Wagner aracılığıyla bu bölgede nüfuzunu artırıyor.