Kenya Devlet Başkanı William Ruto'dan Berlin ziyareti öncesi açıklamalar

Kenya Devlet Başkanı William Ruto, ülkesinde yaşanan işsizlik krizi nedeniyle Almanya Başbakanı Olaf Scholz ile bir görüşme gerçekleştirdi. Başkan Ruto, Kenya vatandaşlarına Almanya’da istihdam sağlamak için bu görüşmeyi gerçekleştirdiğini söyledi.

Kenya Devlet Başkanı William Ruto, Afrika-G20 Anlaşması için düzenlenecek konferansa katılmadan kısa bir süre önce Almanya Başbakanı Olaf Scholz ile bir görüşme gerçekleştirdi.

Afrikalı lider, işgücü ihracatı anlaşmaları ve Afrika ekonomisine yapılması planlanan yatırımları görüşmek amacıyla Almanya’nın başkenti Berlin’e ziyaret düzenleyecek.

Gündeminde önemli konu başlıkları olduğunu belirten Ruto, “Almanya Şansölyesi Olaf Scholz yaklaşık dört ay önce Kenya'ya ziyaret gerçekleştirdi. Bu gece Almanya'ya seyahat ediyorum çünkü bize 200.000 kişiyi işe alacağımıza söz verdi” ifadelerini kullandı.

Son dönemde özellikle Kenya ve Nijerya’ya ziyaretler düzenleyen Olaf Scholz, özellikle madencilik ve yeşil enerji sektörleri başta olmak üzere birçok alanda Afrika’ya yatırımlar yapmayı planlıyor.

Berlin’de düzenlenecek Afrika-G20 Anlaşması başlığı altındaki konferans, Afrika ve G20 ülkeleri arasındaki diplomatik ilişkileri ve ekonomik iş birliklerini güçlendirmeyi amaçlıyor.

Konferansa dahil olan ülkeler Kenya ve Nijerya başta olmak üzere Benin, Burkina Faso, Fildişi Sahili, Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Mısır, Etiyopya, Gana, Gine, Fas, Ruanda, Senegal, Togo ve Tunus olarak öne çıkıyor.