Taliban çağrıda bulundu, Biden talimat verdi

Afganistan’da Taliban, 1000’den fazla insanın yaşamını yitirdiği 5,9’luk depremin ardından uluslararası yardım çağrısında bulundu. ABD Başkanı Joe Biden de Afganistan’a yardım için talimat verdi.

Afganistan’da dün yaşanan depremin ardından 1000’den fazla insan yaşamını yitirirken, 1500 kişi ise yaralandı.

Yetkililer tarafından yapılan açıklamada, ülkenin güneydoğusunda bulunan Paktika vilayetinin, depremden en ağır etkilenen bölge olduğu belirtildi.

Üst düzey Taliban yetkilisi Abdul Qahar Balkhi, deprem sonrası yaptığı açıklamada, hükümetin insanlara yardım edecek kadar finansal kapasitesinin olmadığını belirtti.

Balkhi, yardım kurumları ve komşu ülkelerden yardım geldiğini söylerken, yardımın artırılması gerektiğini ifade etti.

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres, depremin ardından kurumun harekete geçtiğini açıkladı ve BM yetkililerinin deprem bölgesine doğru yola çıktığını kaydetti.

Öte yandan ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan yaptığı yazılı açıklamada, ABD Başkanı Joe Biden’ın, depremin ardından Afganistan’a yardım talimatı verdiğini belirtti.

Açıklamada, “Başkan Biden gelişmeleri izliyor. ABD Uluslararası Kalkınma Ajansı (USAID) ve diğer federal hükümet ortaklarına, en çok etkilenenlere yardım etmek için ABD’nin yardım seçeneklerini değerlendirmesi talimatını verdi” ifadeleri kullanıldı.