Afganistan’da 5,9 büyüklüğündeki depremde 950 kişi yaşamını yitirdi

Afganistan’da merkez üssü Host vilayetinde meydana gelen 5,9 büyüklüğündeki depremde en az 950 kişinin yaşamını yitirdiği, 610 kişinin de yaralandığı belirtildi.

ABD Jeoloji Araştırmaları kurumu (USGS) depremin büyüklüğünü önce 6,1 olarak açıkladı. Ancak daha sonra depremin büyüklüğünün 5,9 olduğu bildirildi.

Yetkililer tarafından yapılan açıklamada, depremden en çok Paktika vilayetinin Giyan ilçesi ile Host vilayetinin Spirey ilçesinin etkilendiği kaydedildi.

Yerel saatle 01.24’te meydana gelen deprem, nüfus yoğunluğunun olduğu civar şehirlerde güçlü bir şekilde hissedildi. Depremin yerin 10 kilometre derinliğinde gerçekleştiği belirtildi.

Yetkililer, arama kurtarma çalışmalarının devam ettiğini ve Kabil’den de bölgeye helikopterlerle destek gönderildiğini açıkladı.

Depremin ayrıca, Pakistan’ın başkenti İslamabad ve Peşaver gibi sınıra yakın önemli Pakistan şehirlerinde de hissedildiği aktarıldı.

Depremin ardından Afgan sosyal medya kullanıcıları tarafından bazı görüntüler paylaşıldı. Bazı kullanıcılar ise can ve mal kayıplarının yüksek olabileceği yönünde endişelerini dile getirdi.

Taliban geçici hükümetinin İçişleri Bakanı Salahuddin Ayubi can kayıplarının çoğunun Paktika bölgesinde yaşandığını ve en az 610 kişinin yaralandığını ifade etti.