ABD ve İngiltere'den vatandaşlarına 'otellerden kaçının' uyarısı

Kabil'i ele geçirmesinin ardından Afganistan'da yönetimi Taliban güçleri ele geçirmişti. Taliban'ın yönetimi ele geçirmesinin ardından havalimanı başta olmak üzere Kabil'in çeşitli yerlerinde patlatılan bombaların ardından yüzlerce kişi hayatını kaybetti.

Afganistan'da, Taliban yönetiminden kaçmak için havalimanı önünde bekleyenlerin arasında patlayan bombaların ardından art arda cuma namazı sonrası patlamalar yaşanmıştı. 

Yüzlerce kişi patlayan bombalar nedeniyle hayatını kaybederken, ABD ve İngiltere'den vatandaşlarına yeni bir uyarı geldi. 

Horasan İslam Devleti tarafından üstlenilen saldırıları da göz önünde bulunduran ABD ve İngiltere, Afganistan'da 'otellerden kaçının' uyarısı yaptı.

ABD ve İngiltere tarafından yayınlanan uyarı mesajlarında 'Serena Hotel' ön plana çıktı. ABD Dışişleri Bakanlığı, bölgedeki "güvenlik tehditlerine" atıfta bulunarak, "Serena Hotel'de veya yakınında bulunan ABD vatandaşları derhal terk etmelidir" dedi. İngiltere Dışişleri Bakanlığı ise "Artan riskler ışığında, özellikle Kabil'de (Serena Oteli gibi) otellerde kalmamanız tavsiye ediliyor" ifadeleri kullanıldı. 

Taliban yönetimi son olarak Doha'da gerçekleştirilen görüşmeler ile birlikte ekonomik krizi hafifletmek amacıyla uluslararası destek ararken IŞİD'in ülkede ilerlemesi de ülkede krize neden oluyor.