Afganistan'ın başkenti Kabil’de Taliban ve IŞİD-H arasında çatışma: 4 terörist öldürüldü

Taliban'ın yönetime gelmesinden bu yana birden fazla bombalı eylem gerçekleştiren IŞİD-H mensuplarından dördü çatışmada öldürüldü.

Kart-e Sahi bölgesinde öğle saatlerinde başlayan çatışmalar akşam saatlerine kadar sürdü. Çatışmayla ilgili Taliban Sözcüsü Zabihullah Mücahid, Twitter hesabından yaptığı açıklamalarda; IŞİD-H’ye ait hücreye operasyon düzenlendiğini, dört teröristin öldürüldüğünü bir teröristin ise canlı olarak yakalandığını duyurdu.

IŞİD-H’ye ait hücre evinde çok sayıda silah ve mühimmatın yakalandığını belirten Zabihullah, IŞİD’in bu bölgede, Muharrem ayı anmaları sebebiyle bir araya gelen Şiilere saldırmaya yönelik plan yaptıklarını belirtti. Taliban’a ait ölü ve yaralı sayısı ilgili bilgi verilmedi.

IŞİD- H SALDIRILARI ARTIYOR

Ağustos 2021’de Afganistan yönetimine gelen Taliban, ülkede güvenlikle ilgili bir problem olmadığını iddia etse de, terör örgütü IŞİD, bir yıl içerisinde ülkenin birçok bölgesinde düzenlediği ölümcül saldırıların dozunun arttırdı.

Taliban’ın yönetime gelmesinin ardından ülke genelinde 100’ü aşkın bombalı ve silahlı saldırı gerçekleşti. Büyük çoğunluğunu IŞİD’in üstlendiği saldırılarda, yüzlerce kişi hayatını yitirdi.

Şii camilerinin buluduğu Kabil,Kandabahar, Mezar-ı şerif ve Kunduz gibi bölgelerde cuma namazı esnasında IŞİD’in gerçekleştirdiği saldırılarda çok kişi hayatını kaybetti.