Uluslararası Af Örgütü raporladı: Taliban yönetimi kadın ve kızların hayatını 'mahvetti'

ABD'nin çekilmesinin ardından yönetimi ele geçiren Taliban, ülkedeki kadınlara yönelik hakların birçoğunu askıya almıştı. Uluslararası kurumların baskılarına rağmen kadınlar ve kız çocuklarına yönelik baskı sürerken Uluslararası Af Örgütü bir yıllık raporunu yayımladı.

Ağustos 2021'de Afganistan'da yönetimi ele geçiren Taliban, ilk olarak silahlı güçleri ile ülkede sukuneti sağlamaya çalışmıştı. 

Hükümet çalışmalarına kıse sürede başlayan Taliban güçleri, ülkedeki kadınlara yönelik birden fazla hakkı da askıya aldı. 

Mart 2022'de ülkeyi ziyaret ederek; 34 şehirden 20'sinde yaşayan, yaşları 14 ila 74 arasında değişen, 90 kadın ve 11 kız çocuğu ile yaptığı yüz yüze görüşmenin ardından Uluslararası Af Örgütü tarafından yayınlanan Ağır Çekimde Ölüm: Taliban Yönetimi Altında Kadınlar ve Kız Çocuklar başlıklı raporda, Taliban yönetimindeki bir yılda; kadınların ve kız çocuklarının başta eğitim olmak üzere, serbest dolaşım ve çalışma gibi birden fazla hakkını ihlal edildiği gözler önüne serildi. 

Aile içi şiddetten kaçan kadın ve kız çocuklarına yönelik destek sistemi yıkılırken, Taliban'ın kurallarını ihlal ettikleri gerekçesi ile yapılan keyfi gözaltılar rapora yansıdı. 

Çocuk yaşta evliliklerin sayısı artarken, kadınlara yönelik kısıtlamaları protesto eden aktivistler, taciz, tehdit, keyfi gözaltı, tutuklama, işkence ve zorla kaybedilme riskleri ile karşı karşıya kaldı. 

Rapora ilişkin açıklama yapan Uluslararası Af Örgütü Genel Sekreteri Agnès Callamard ise ülkede kadın ve kız çocuklarının son bir yılda yaşadıklarını, "Taliban’ın Afganistan’ı ele geçirdikten sonra bir yıldan daha kısa bir süre içinde uyguladığı aşırı sert politikalar, milyonlarca kadını ve kız çocuğu güvenli, özgür ve doyurucu bir yaşam sürme hakkından yoksun bıraktı. Bir arada düşünüldüğünde, bu politikalar, kadınları ve kız çocukları hayatlarının neredeyse her alanında ayrımcılığa maruz bırakan bir baskı sistemi oluşturmaktadır. Okula gidip gidemeyecekleri, çalışıp çalışamayacakları ve nasıl çalışacakları, evden çıkıp çıkamayacakları ve nasıl çıkacakları gibi gündelik hayata ilişkin tüm ayrıntılar kontrol ediliyor ve sert bir biçimde kısıtlanıyor" sözleri ile ifade etti.