Afganistan'da finans sektörü çökmek üzere!

Afganistan’ın en büyük bankalarından birinin başındaki isim olan Syed Moosa Kaleem Al-Falahi, ülkedeki bankacılık sisteminin çökmek üzere olduğunu söyledi. Panik içindeki insanların yüksek miktarlarda para çektiğini belirten Al-Falahi, Taliban'ın ekonomik kısıtlamalar nedeniyle Çin ve Rusya ile iş birliğine yanaştığını ifade etti.

Afganistan İslam Bankası İcra Kurulu Başkanı Syed Moosa Kaleem Al-Falahi, müşterilerin paniğe kapılması nedeniyle ülkedeki bankacılık sisteminin ve finans sektörünün çökmek üzere olduğunu söyledi.

BBC’ye konuşan Al-Falahi, bankalarda sadece para çekme işlemlerinin yapıldığını ve çoğunun tam hizmet veremediğini belirtti. Kabil’den ayrılarak geçici olarak Dubai’den görevine devam eden Al-Falahi, büyük miktarda para çekme işlemlerinin gerçekleştiğini ifade etti.

Büyük ölçüde dış yardıma bağlı olan Afganistan ekonomisi, Taliban yönetimi ele geçirmeden önce de iyi durumda değildi. Ancak Taliban’ın yönetime gelmesiyle birlikte Batı, Afganistan’ın Dünya Bankası ve Uluslararası Para Fonu (IMF) dahil olmak üzere aldığı uluslararası fonları dondurdu.

Al-Falahi, söz konusu ekonomik durumun Taliban’ı farklı finansal kaynakları aramaya teşvik ettiğini söyleyerek Çin ve Rusya’nın yatırım yapma planlarına değindi.

Çin basını Global Times’ta yakın zamanda yayınlanan bir yazıda, Afganistan’ın yeniden inşasında büyük bir iş birliği potansiyeli olduğu ve Çin’in bu anlamda lider oyuncu olduğu dile getirilmişti.

Çin, Afganistan’a gıda malzemeleri ve koronavirüs aşıları da dahil olmak üzere 200 milyon Çin yuanı (31 milyon dolar) değerinde yardım vaadinde bulundu.