Sosyal medya devlerinden Afganlara destek

Facebook, Twitter ve LinkedIn, Taliban’ın Afganistan’ı ele geçirmesinin ardından savunmasız kalan Afgan kullanıcıları korumak için harekete geçtiklerini duyurdu

Facebook Güvenlik Politikası Direktörü Nathaniel Glaisher yaptığı açıklamada insanların hedef olmasını önlemek adına Afganistan’daki kullanıcıların Facebook hesaplarının arkadaş listesini görünteleme ve arama özelliklerini geçici olarak askıya aldıklarını ifade etti. Buna göre Facebook, isteyen Afganların sosyal bağlantılarını gizlemek için kişilerin profil resimlerini ve gönderilerini görmesini engelleyen bir araç da dahil olmak üzere bir dizi yeni özelliklere aktive edeceğini duyurdu.

Twitter ise yaptığı açıklamada Afganistan’daki kullanıcılarına destek olmak adına sivil toplum kuruluşlarıyla diyalog halinde olduğunu ve arşivlenmiş tweetlerin kaldırılmasına yönelik talepleri hızlandırmaya çalıştığını vurguladı.

Bir LinkedIn sözcüsünün yaptığı açıklamaya göre, sitenin Afganistan'daki kullanıcılarının bağlantılarını geçici olarak gizlediği, böylece diğer kullanıcılar tarafından görülmemelerinin önüne geçtiği aktarıldı.

Birleşmiş Milletler’e sunulan bir istihbarat raporunda, Taliban’ın, Nato ve ABD askerleriyle iş birliği yapan herkesin yakalanması için çalışmalar yaptığı belirtiliyor. Geçtiğimiz günlerde bazı İnsan hakları kuruluşları, Taliban'ın Afganların dijital geçmişlerini ya da sosyal bağlantılarını araştırmak adına sosyal medya platformlarını kullanabileceğine dair uyarıda bulunmuştu.