Avusturya'dan Afgan mülteci açıklaması: Türkiye daha doğru yer

Avusturya Başbakanı Sebastian Kurz, Afgan mültecilere yönelik dikkat çeken bir açıklamada bulundu. Kurz, Türkiye’nin Afgan mültecilerin sığınması için Almanya, Avusturya ya da İsveç’ten daha doğru yer olduğunu kaydetti.

Avusturya Başbakanı Sebastian Kurz, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ve Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü (NATO) askerlerinin  Afganistan'dan çekilmesiyle başlayan yeni göç dalgasıyla ilgili açıklamalarda bulundu.

Avrupa Birliği’ni (AB) uyaran Kurz, Afgan mülteciler açısından "komşu ülkelerin, Türkiye'nin ya da Afganistan'ın güvenli bölgelerinin daha doğru yer olduğunu" belirtti. 

Kurz "Eğer insanlar kaçmak zorundalarsa, herkesin Avusturya, Almanya ya da İsveç'e gelmesindense, Türkiye gibi komşu ülkeleri ya da Afganistan'ın güvenli bölgelerini kesinlikle daha doğru yer olarak görüyorum" dedi.

MÜLTECİLER AB DIŞI ÜLKELERE İADE EDİLSİN

Afganistan'daki sorunların Almanya ve Avusturya'nın 2015'te olduğu gibi kitlesel olarak mülteci kabul etmesiyle çözülemeyeceğini ifade eden Kurz,  sığınmacıları geldikleri ülkelere geri gönderme imkanı bulunmuyorsa AB üyesi olmayan ülkelere iade etme imkanının yaratılması gerektiğini kaydetti. 

ŞİDDET SUÇLARI ARTTI!

Ayrıca Kurz, ülkesine gelen sığınmacıların ardından şiddet suçlarında artış yaşandığını ve kadınlara yönelik cinsel şiddetin sıklaşmasından endişe duyduklarını belirtti.

Şiddetin yanı sıra göç yoluyla Avrupa'da İslamcılığın artmasından da derin endişe duyduklarını belirten Başbakan, herkesi aynı kefeye koymadığını söyleyerek, Haziran ayında Viyana'da 13 yaşındaki bir kız çocuğunun genç Afgan erkekler tarafından uyuşturucu verilerek istismara uğradığı ve öldürüldüğünü hatırlattı.