Alman radikal sağcı AfD üyelerinin Rusya ziyareti ortalığı karıştırdı

Almanya'nın radikal sağcı partisi AfD'den Christian Blex'in sosyal medya ağı Facebook'ta yaptığı paylaşımın ardından yola çıktıklarını belirtmesi ülkede kaosa neden oldu.

Almanya'nın radikal sağcı Almanya için Alternatif (Alternative für Deutschland -AfD) partisinden Kuzey Ren-Vestfalya eyaletinin yerel meclisi temsilcisi Christian Blex'in sosyal medya ağı Facebook'ta Almanya ve Rusya bayrağını yan yana gösteren bir broş fotoğrafı paylaşarak yola çıktıklarını belirtmesi ülkede kaosa neden oldu. 

Blex gönderisinde AfD'yi Saksonya-Anhalt eyaletinin yerel meclisinde temsil eden Hans-Thomas Tillschneider ve Daniel Wald'ın da kendisine eşlik ettiğini belirtti. 

Rus askerlerinin kontrolündeki Donbas'ı da ziyaret edeceklerini belirten Blex, ülkesindeki kamu yayımcılarının ve Batı medyasının bölgedeki durumu tek taraflı aktardığını iddia ederek, durumu kendi gözleri ile görmek istediklerini ifade etti. 

Blex'in paylaşımının ardından ilk tepki ise partisi AfD'den geldi. Independent Türkçe'de yer alan habere göre AfD Genel Başkan Yardımcısı Peter Boehringer, söz konusu ziyaretin parti adına yapılmadığını ve siyasetçilerin kendi kararı ile hareket ettiğini söyledi. 

Partiden yapılan açıklamada ise ziyaretin kınandığı ifade edilerek siyasetçilere disiplin cezası verilebileceğini işaret edildi. AfD ayrıca ekipten ziyaretlerine dair rapor vermelerini talep etti. 

Ukrayna'nın eski Almanya Büyükelçisi Andriy Melnik ise AfD'nin savaşta Rusya'yı desteklediğini savundu. Blex ve AfD'den siyasetçiler 2018 ve 2020'de ilhak edilen Kırım'a yaptıkları ziyaret ile de tepki toplamıştı. 

SCHOLZ NEW YORK'TA KONUŞTU

Almanya Başbakanı Olaf Scholz ise ABD'nin New York kentinde Rusya'nın 'kısmi seferberlik' kararını değerlendirdi. 

Scholz açıklamasında, "Rus hükümetinin son kararları bir çaresizlik eylemidir. Rusya, bu suç savaşını kazanamaz" ifade ederek, Putin'in kararlarının savaşı kötüleştirdiğini işaret eden Şansölye "Başından beri durumu, Ukraynalıların direnişini ve direnme iradesini, aynı zamanda Ukrayna'nın dostlarının birliğini ve kararlılığını tamamen hafife aldı" dedi. 

Referandum kararına da değinen Scholz, "Bu nedenle Rusya, gerçekte yapmak istediği şey için yani komşusunun topraklarının bir kısmını zorla ele geçirmek için hiçbir gerekçe sunamaz. Bu, asla kabul edilemez. İçinde yaşadığımız dünyada hukuk güçten üstün olmalıdır ve güç hukuktan daha güçlü olamaz" değerlendirmesi yaptı.