Af yasasında yeni düzenleme! Suç işleyene açık çek mi var?

Koronavirüs salgınının Türkiye’yi de etkisi altına almasıyla birlikte iktidar, salgın tehdidinin en yüksek olduğu cezaevleri için alarma geçmiş ve yeni infaz yasası düzenlemesini acil olarak gündeme almıştı. Peki herkesin merak ettiği ceza infaz yasasıyla ilgili son gelişmeler neler?

İktidar, koronavirüsün ülkeye yayılmasıyla birlikte salgın tehdidinin en yüksek olduğu yerlerden olan cezaevleri için alarma geçmiş ve infaz yasası değişikliğini yeniden acil olarak gündemine almıştı. Ancak söz konusu yasa değişikliği gündeme geldiği dünden bu yana tam anlamıyla anlaşılamadı.

İlk günden bu yana kamuoyunda af yasası olarak dillendirilen sürecin aslında tam anlamıyla bir af yasası olmadığını söylemek mümkün. ‘İnfaz indirimi’ ya da ‘denetimli serbestlik süresinin arttırılması’ gibi terimlere daha uygun olan bu yeni yasa ‘af’ olarak algılanmakta. İktidarın bu anlamda cezaevlerinde af bekleyen suçlulara uyguladığı reçete, ‘affetmiyorum ama cezaevinde kalma sürecini kısaltıyorum’ mesajını içeriyor.

BU HAFTA YÜRÜRLÜKTE

Ceza infaz yasası ile ilgili 70 maddelik yeni düzenleme ya da kamuoyundaki yaygın kullanımıyla af yasası geçtiğimiz Cuma günü TBMM Adalet Komisyon’unda görüşülüp kabul edildi. 11 kanunda değişikliğin yapılacağı düzenleme bugün TBMM Genel Kurulu’nda bir kez daha görüşülecek. Genel Kurul’da AK Parti ve MHP oylarıyla kabul edilmesi beklenen düzenlemenin önümüzdeki hafta sonuna kadar Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından onaylanıp yasalaşması bekleniyor.

KAÇ KİŞİ YARARLANACAK?

Geçici ve kalıcı infaz düzenlemeleri kapsamında 45 bin kişi bu düzenlemeden yararlanıyor. Salgın hastalık nedeniyle bu süreçten yararlanacaklarla birlikte bu rakam 90 bine ulaşıyor. 

SON GELİŞMELER

Toplum vicdanını yaralayan cinsel suçlar, uyuşturucu madde suçları, kasten adam öldürme, kadına karşı şiddet ve terör suçları bu kapsamda dışarıda bırakıldı. Bununla birlikte çıkar amaçlı suç örgütü kuran ve yönetenlerle ilgili cezaların taban ve tavan oranları 2 yıl arttırıldı.  

Terör suçları, cinsel suçlar, uyuşturucu madde ticaret suçu, kasten adam öldürme suçu, kadına karşı şiddet suçu hariç olmak üzere, diğer suçlar bakımından kalıcı infaz oranı 1/2 olarak düzenlenmiş oldu. Ayrıca denetimli serbestlik kriterleri değiştirilerek 2 yıllık denetimli serbestlik sürecini 3 yıla çıkartıldı.

KEZZAP ATAN EVE YOLLANIYOR TEPKİSİ

İYİ Parti Grup Başkanvekili Lütfü Türkkan dün Habertürk ekranalrında yaptığı bir konuşmasında af yasasını eleştirirken Hatay’ın İskenderun ilçesinde geçen yıl eski erkek arkadaşı Ozan Çeltik tarafından yüzüne kezzap dökülen 20 yaşındaki Berfin Özek’i hatırlattı. Türkkan “Bu aslında cinayettir. Ölmemiş olması, cinayet işlenmediği gerçeğini ortadan kaldırmıyor. Bu suçu işleyen de açık cezaevine gidecek mi bu yasadan sonra? Açık cezaevinde ise izinli sayılıp evine dönecek mi?’’ dedi.

Yeni infaz paketi düzenlemesini Sözcü’ye değerlendiren Prof. Adem Sözüer ise konuyla ilgili olarak, ‘‘İzin hakkı olacak hükümlüler arasında cinsel suçlar, cinayet ve uyuşturucu mahkumları da var. Gerekçe olarak kapalı cezaevleri için ekmek yapacak, yemek pişirecek, tavuklara bakacak adam lazım diyorlar. İzin de zaten infazdan sayılacak. Sırf kezzap atma bir maddede düzenlendi. Affa dahil değil diyorsun, ama komisyonda yaptığın son andaki eklenen madde ile kezzap atanı eve yolluyorsun’’ diyerek tepkisini ifade etti.