Adım adım Türkiye'nin normale dönüş planı: İlk aşama 4 Mayıs'ta başlıyor...

Küresel bir salgına dönüşen Covid-19 pandemisinde, tünelin ucundaki ışık nihayet görüldü. Türkiye, virüsle mücadelesini başarılı şekilde yöneten ülkeler arasında yerini alırken, ‘normale dönüş takvimi’ üzerinde çalışmaya başladı. İlk aşamasının 4 Mayıs’ta hayata geçeceği düşünülen normalleşme planının içeriğinde neler var? Başlangıç nasıl olacak ve hangi aşamalardan geçilecek? Adım adım Türkiye'nin normale dönüş planı...

İlk kez Çin’in Wuhan kentinde görülen Covid-19 pandemisi, kısa süre içinde küresel bir salgına dönüştü ve milyonlarca insan sosyal yaşamdan izole oldu. Bir şekilde insanların sosyal yaşamla ilişkisini kestiği ve kişisel izolasyonunu sağladığı bu sürecin daha ne kadar süreceği ya da ne zaman sona ereceği en çok merak edilen meselelerin başında geliyor. 

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ve Bilim Kurulu’nun açıklamalarına göre, Türkiye’nin virüs salgınını büyük oranda kontrol altına aldığı biliniyor ve bu kapsamda, alınmış tüm önlemlerin önümüzdeki günlerde kademeli bir şekilde esnetilmesi planlanıyor.

NORMALLEŞME NASIL BAŞLAYACAK?

Hürriyet yazarı Abdülkadir Selvi, bugünkü köşesinde 4 aşamalı bir normalleşme planından söz etti. Türkiye'de de normalleşmenin birinci adımının hazırlık aşamasının 4 Mayıs'ta başlayacağını belirten Selvi, ikinci ve üçüncü aşamada neler olacağını da ayrıntılarıyla anlattı. Milliyet'in haberine göre ise Kabine Toplantısı'nda okulların açılmasının yaz sonuna bırakılması kararı alındığı belirtiliyor. 

NORMALLEŞME AŞAMALARI

Üzerinde durulan 'Normale dönüş planı' tarihleri şöyle:

Aşama 1 (Hazırlık dönemi): 4-26 Mayıs 2020

Aşama 2: 27 Mayıs-31 Ağustos 2020

Aşama 3: 1 Eylül-31 Aralık 2020

Aşama 4: 1 Ocak 2021-Kovid 19 için aşının geliştirilerek uygulandığı tarih

İLK AŞAMADA NELER VAR?

İlk aşamanın Önümüzdeki hafta 4 Mayıs’ta başlayarak, Ramazan Bayramı’nın sonu olan 26 Mayıs’a kadar sürmesi bekleniyor. Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulu üyelerinin de daha önce belirttiği gibi kademeli bir geçiş öngörülüyor. Bu kapsamda marketlerin, berberlerin, AVM’lerin belirli kısıtlamalar kapsamında açılacağı üzerinde duruluyor. Şehirlerarası seyahatlerdeki kısıtlamanın ise, ilk aşamada gerçekleşmeyeceği öngörülüyor.  

İKİNCİ AŞAMA: SEYEHAT YASAKLARI KALKACAK

Her şey planlanan doğrultuda devam ettiği takdirde, ikinci aşamada şehirlerarası seyahat kısıtlamasının kaldırılması ve uluslararası seyahatlerin kademeli olarak açılması öngörülüyor. Bu aşamanın 27 Mayıs ile 31 Ağustos tarihlerini kapsaması bekleniyor ancak okulların bu süreçte de kapalı kalacağı düşünülüyor.  

ÜÇÜNCÜ AŞAMA: OKULLARIN AÇILACAĞI DÖNEM

Üçüncü aşama ise 1 Eylül’den başlayıp yıl sonuna kadar devam ediyor. 31 Aralık 2020’de sona erecek olan dönemde okullar açılacak, kamu tam kapasite olarak çalışacak.

PEKİ YA DÖRDÜNCÜ AŞAMA?

En son aşama olarak planlanmış olan dördüncü aşamanın ise, 1 Ocak 2021 tarihinde başlayıp, gelişmelere göre ucu açık olarak devam etmesi üzerinde duruluyor. Bu aşama büyük ölçüde Covid-19 aşısı ve ilacının bulunup bulunmamasına göre geçerli olacak. Eğer virüs ortadan kalkar ya da aşı bulunursa belki hiç ihtiyaç kalmayacak. 2021 yılı ona göre planlanacak.

KABİNE TOPLANTISI TAKVİM BELİRLEDİ

Öte yandan dün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında gerçekleşen kabine toplantısında da salgın sonrası normalleşme takviminin konuşulduğu ve bayram sonrası 'yüzde yüz normalleşme' gerçekleşmeyecek şekilde kademeli olarak yasakların kaldırılması gündemdeydi. Bu kapsamda, AVM dışındaki restoranlar ve barların da oturma düzeni güncellenerek açılabileceği ancak disko ve benzeri konser alanı içeren mekanların ise bir süre daha açılmayacağı belirtiliyor.

Spor merkezleri: Spor merkezlerinin de yaz sonuna kadar kapalı kalmasının beklendiği belirtildi.

Konser, tiyatro: Yaz aylarında belediyeler ve yerel yönetimler tarafından organize edilen konser, tiyatro ve benzeri toplu etkinliklere de izin verilmeyecek.

Oteller: Dünyada ilk kez uygulanacak sertifikasyon sistemine göre otellerin sosyal mesafeye göre kademeli olarak açılması planlanıyor.

Seyahat yasağı: Seyahat yasağının bayram sorası da bir süre daha sürmesi ancak izinlerin kolaylaştırılması planlanıyor.

Okullar: Okulların da yaz aylarında açılmayacağı ifade ediliyor.

Camiler: Diyanet İşleri Başkanlığı'nın bayram namazının önlemler alınarak kılınabilmesi için çalışma yaptığı ancak buna izin verilmesinin 'şu aşamada' pek mümkün olmadığı değerlendiriliyor. Diyanet'in camilerde aralıkların korunabileceği, bahçelerde önlem alınabileceği yönünde taahhütler verdiği öğrenildi.

‘‘HER TÜRLÜ SENARYOYA GÖRE HAZIRLIK YAPIYORUZ’’

'Normale dönüş planı' hakkında açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay,"Virüs ile mücadelemiz başarılı bir şekilde devam ediyor. İniş süreci başladı. Arzumuz, Mayıs ayı içinde daha da dikkat çekici bir noktaya gelmesi. Amacımız, mücadelede elde ettiğimiz kazanımları kaybetmeden, ülkeyi yavaş yavaş normale geçirmek. Tüm sektörleri, kamu ve özeli yavaş yavaş, kademeli olarak açma sürecine gireceğiz. Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulu’nun görüşlerini dikkate alarak, bütüncül bir yaklaşımla çalışıyoruz. Çalışmamızda her türlü senaryoya göre hazırlık yapıyoruz’’ dedi.

NORMALE DÖNÜŞ PLANI REHBERİ HAZIRLANIYOR

Sürecin hala devam ettiğini aktaran Oktay, ‘‘Her olasılığa hazırız. Mesela normale dönüş planı hayata geçtikten sonra, olası bir yerde virüs tespit edilmesi durumunda nasıl hareket edileceğine ilişkin protokoller hazırlanıyor. Böylece ilgili tüm kurumlar, böyle bir durumda ne yapılacağını biliyor olacak. Panikle, apar topar değil şimdiden şartlar belirleniyor. Bunlar rehber haline getirilerek ilgililere verilecek’’ şeklinde konuştu.