Aden çatlağı

Geçtiğimiz günlerde Aden’de meydana gelen çatışmalarda en az 40 kişinin hayatını kaybettiği duyurulmuştu. Çatışmaların Suud destekli, uluslararası kamuoyu tarafından tanınan hükümete bağlı askerlerle Birleşik Arap Emirlikleri destekli Hizam Emni arasında yaşanmıştı. Müttefikler arasında derin bir çatlak oluştuğunu ifade eden uzmanlar, sahada bir türlü başarı elde edilememesinin bu çatlakta büyük rolü olduğunu ifade ediyorlar.

İran’la bir diyalog zemini arayan BAE’nin son yaşanan çatışmayla birlikte, Suudi Arabistan ile olan saha ittifaklığının yavaş yavaş sona doğru gelebileceği ifade ediliyor. Son olarak Yemen'deki ayrılık yanlısı Güney Geçiş Konseyi'ne bağlı Hizam Emni birliklerinin, 10 Ağustos'ta Aden'deki Maaşik Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nı ele geçirmesi, zaten kırılgan bir yapıya sahip olan bölgedeki istikrar ve güven ortamını daha da zedeledi. Aden'de BAE destekli güçler ile Yemen hükümetine bağlı Cumhurbaşkanlığı Savunma birlikleri arasında çıkan çatışmalarda onlarca kişi hayatını kaybetti.

Euronews’den aktarılan bilgilere göre, Yemen'in güneyindeki geçici başkent Aden'de uluslararası kamuoyu tarafından tanınan hükümete bağlı askerlerle Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) tarafından desteklenen Hizam Emni güçleri arasında 8 Ağustos'tan bu yana yoğun çatışmalar yaşanıyor.

Birleşmiş Milletler, çatışmalarda son 4 günde en az 40 kişinin hayatını kaybettiğini 260'tan fazla kişinin de yaralandığını duyurdu.

Sınır Tanımayan Doktorlar (MSF) örgütü de, "Aden'de son 24 saatte yaşanan çatışmalarda en az 5 kişi hayatını kaybetti, 62'si ağır 119 kişi yaralandı." açıklamasında bulundu.

Çatışmalar Suudi Arabistan destekli hükümet birlikleri ile BAE destekli Güney Geçiş Konseyi bünyesinde faaliyet gösteren Hizam Emni güçlerine arasında yaşanıyor.

Bu, Cumhurbaşkanı Abdurabbu Mansur Hadi liderliğindeki meşru hükümette, İran destekli Şii Husilere karşı bir iç bölünmeye gidilmiş olduğu anlamına geliyor.

Suudi Arabistan, uluslararası kamuoyu tarafından da tanınan Abdurabbu Mansur Hadi hükümetini destekliyor. İran ise Şii Husilere destek veriyor.

Riyad'la birlikte hareket eden BAE ise Güney Geçiş Konseyi bünyesinde faaliyet gösteren Hizam Emni güçlerinin hamisi konumunda.

Suudi Arabistan'dan Güney Geçiş Konseyi'ne hava saldırısı

Güney Geçiş Konseyi'ne bağlı Hizam Emni birlikleri, dört gün süren çatışmalar sonucunda 10 Ağustos'ta Aden'deki Maaşik Cumhurbaşkanlığı Sarayı ile stratejik devlet kurumlarının kontrolünü ele geçirdi.

Suudi Arabistan liderliğindeki koalisyondan yapılan açıklamada, Aden'de Güney Geçiş Konseyi'ne bağlı ve hükümet güçleri için tehdit oluşturan bazı bölgelere hava saldırıları düzenlendiği bildirildi.

Ayrıca Koalisyon, hava saldırılarının ardından Hizam Emni güçlerin ele geçirdikleri bölgelerden çekilmeye başladıklarını duyurdu.

Yemen hükümetinden BAE'ye darbe suçlaması

Uluslararası kamuoyunca tanınan Riyad destekli Yemen hükümeti dışişleri bakanlığı, resmi olarak Birleşik Arap Emirlikleri'ni geçici başkent Aden'deki darbeyi desteklemekle suçladı.

Yemen Dışişleri Bakanlığının Twitter hesabında Bakan Yardımcısı Muhammed el-Hadrami imzalı açıklamada, BAE'den tüm ülkede isyancılara yaptığı maddi ve askeri desteği derhal sonlandırması istendi.

Hadrami, "Güney Geçiş Konseyi tarafından Aden'e ve devlet kurumlarına bugün yapılan bir darbedir." ifadelerini kullanarak, gelişmelerin açık bir şekilde BAE'nin de bünyesinde yer aldığı Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyonun hedeflerine aykırı olduğunu vurguladı.

Güney Geçiş Konseyi'nin kendi ajandası bulunuyor

Güney Geçiş Konseyi, her ne kadar İran destekli Şii Husilere karşı kurulan koalisyonun içerisinde yer alsa da temelde ülkenin güneyi ile kuzeyinin ayrılmasını ve Güney Yemen devleti kurulmasını amaçlıyor.

"BAE ve Suudi Arabistan, Yemenli farklı unsurları destekleyerek ortak paydada buluştular." diyen Uluslararası Kriz Grubu'ndan analist Elizabeth Dickinson, "Abu Dabi ve Riyad, çatışmalarda şu ana kadar güneydeki rekabetçi çıkarlarını göreceli bir dengede tutmaya çalıştılar. Bugünkü yaklaşım da yine budur." değerlendirmesinde bulundu.

Ayrıca Elizabeth Dickinson, "Bu durum, 'iç savaş içerisinde bir iç savaş' haline gelme riski de taşıyor." şeklinde konuştu.

Uluslararası Kriz Grubu, Sünni ittifak içerisindeki kırılma ve çatlağın, dünyanın en büyük insani krizinin yaşandığı ülkedeki felaketi daha da derinleştireceği uyarısında bulundu.

Riyad liderliğindeki Koalisyon "acil ateşkes" çağrısında bulunurken Suudi Dışişleri Bakanı da ülkede savaşan taraflar arasında "acil bir toplantı" önerisinde bulundu. Tüm taraflar toplantı talebini kabul ettiklerini duyurdu.