Fransa, AB dönem başkanlığını Slovenya’dan devraldı

Avrupa Birliği (AB) dönem başkanlığını altı aylığına Fransa devraldı.

Fransa, AB dönem başkanlığını Slovenya’dan devralırken, altı ay boyunca önceliklerinin AB’nin ‘özerkliğinin artırılması’ olduğunu söylüyor.

Avrupa’nın ‘gerçekten egemen’ olması için çalışacaklarını söyleyen Fransız hükümeti, gerçek egemenliğin ise AB’nin çıkarlarını ve değerlerini savunmak için dünyada ‘var olma’ kabiliyeti edinmek olduğunu savunuyor.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, “Fransa’nın başkanlığını bir cümle ile özetlemek gerekirse, hedefimiz sınırlarımızın içinde iş birliği yapan Avrupa’dan, dünyadan tamamen egemen, kararlarında ve kaderinde özgür olan bir Avrupa’ya geçmek” şeklinde konuşmuştu.

Fransız hükümeti, Avrupa’nın sınırlarını kontrol edebilmesi ve Schengen bölgesinin yeniden düzenlenmesi gerektiğini savunurken, bunun için kriz durumlarında harekete geçirilecek ‘acil sınır destek mekanizması’ kurulmasını amaçlıyor.

Öte yandan AB dönem başkanlığını yürütecek Fransa, Nisan ayında seçime gidecek. Fransa Cumhurbaşkanlığı seçiminin ilk turu 10 Nisan’da, ikinci turu ise 24 Nisan’da gerçekleştirilecek.