AB'nin yeni dijital rekabet kuralları

Amazon, Apple, Facebook ve Google'ın bağlı olduğu Alphabet gibi Amerikan teknoloji devlerinin Avrupa Birliği'nin (AB) yeni rekabet kuralları doğrultusunda iş uygulamalarını değiştirmemeleri halinde yüklü cezalarla karşı karşıya kalabileceği belirtildi.

Amerikalı teknoloji devlerinin kurallara uymaması halinde yıllık cirolarının yüzde 6 ila yüzde 10'una varan oranda ceza ödemek durumunda kalabilecekleri belirtiliyor.

Henüz tasarı aşamasındaki AB Dijital Pazarlar Yasası kapsamında getirilecek bir dizi yeni yönetmelikle dev teknoloji şirketlerinin kullanıcı sayısı, gelirleri ve faaliyette bulundukları pazar sayısı gibi kriterler kapsamında sınıflandırılacağı ve bu doğrultuda şirketlerin bağlı olacağı kurallar listesinin hazırlanacağı bildiriliyor.

YASA DIŞI İÇERİK, İSTİSMAR VE MANİPULASYONLA MÜCADELE

Dijital Hizmetler Yasası kapsamında getirilecek yeni yönetmelikler ile de 45 milyondan fazla kullanıcısı bulunan dev internet platformları hedefleniyor.

Bu kapsamda şirketlerin platformalarındaki yasa dışı içerik, temel hakların ihlaline varan istismarlar ve seçimler ya da kamu sağlığı gibi konularda manipulasyon amaçlı etkinlik kurulmasıyla mücadele konusunda daha fazla adım atmaları istenecek.

Reuters haber ajansına konuşan yetkililerin verdiği bilgiye göre şirketler ayrıca platformlarındaki siyasi reklamlar ile bilgi öneren ve sıralayan algoritmalarının kullandığı verilerin ayrıntılarını paylaşmak durumunda kalacak.