Avrupa Birliği terörle nasıl mücadele ediyor?

Savaş ve diplomasiyle kazanılmayan sonuçları korku yoluyla elde etmeyi amaçlayan terörizm, tüm dünyanın mücadele ettiği bir olgu haline geldi. Bu kapsamda özellikle AB'nin terör ile mücadele konusunda attığı adımlar oldukça merak ediliyor. İşte AB'nin terör ile mücadele stratejisi...

Avrupa Birliği’nin terörle mücadele stratejisi ilk kez 2005’te AB üyesi ülkelerce onaylandı. O günden bu yana terörle mücadelesini sürdüren AB’nin bu stratejisi dört temel süreç üzerine inşa edildi.  

Önleme, Koruma, İzleme ve Karşılık Verme. Strateji, bu dört temel sürecin her birinde, üçüncü ülkelerle ve uluslararası kuruluşlarla yürütülecek işbirliğinin önemini de kabul etmekte.


18

Önleme 1

Terörle mücadelenin bu alanındaki AB öncelikleri, radikalleşmeyi önlemeye ve terör eyleminde bulunmak isteyenleri bulmaya yönelik. Bununla birlikte terör örgütlerine katılmaya yönelten bireylerin hangi süreçlerden geçtiğini saptayarak mücadele sağlamak.  


28

Önleme 2

Konsey bu amaçla AB radikalleşme ve terör örgütlerine katılımla mücadele stratejisini onayladı. Konsey, yalnız hareket eden aktörler ve yabancı savaşçılar ile sosyal medyanın organizasyon ve iletişim kuranların önüne geçebilmek adına bu stratejiyi revize etti. 

Koruma

Avrupa Birliği’nin terörle mücadele stratejisinin ikinci önceliği ise, vatandaşların korunması ve saldırıya karşı zafiyetin azaltılması olarak belirlenmiştir. Bu da Avrupa sınırlarının korunması, ulaşım güvenliğinin iyileştirilmesi, stratejik hedeflerin korunması ve kritik altyapının saldırılara karşı zafiyetinin azaltılması süreçlerinden oluşmakta. 

AB bu kapsamda, hukuki yaptırımların uygulanabilmesi amacıyla yolcu isim kaydı (PNR) verilerini düzenleyen bir mevzuat üzerinde de çalışmalar yürütüyor.

48