Suikast sonucu öldürülen Abe'nin cenaze töreni Japonya'da krize neden oldu

Suikast sonucu hayatını kaybeden eski Japonya Başbakanı Shinzo Abe'nin cenaze töreninin masraflarının devlet bütçesinden karşılanacağının açıklanması ülkede krize neden oldu.

Japonya'nın batısındaki Nara kentinde seçim konuşması yaptığı sırada silahlı saldrıya uğrayan Japonya eski Başbakanı Shinzo Abe için 27 Eylül'de Tokyo'da resmi tören düzenlenecek.

Tokyo'daki Budokan kapalı spor salonunda yapılması planlanan Abe'nin cenaze töreninin masraflarının tamamının devlet bütçesinden yapılacak olmasına muhalefet tepki gösterdi. 

Japonya Baş Kabine Sekreteri Hirokazu Matsuno, kararın alındığı bakanlar kurulu toplantısının ardından yaptığı açıklamada, "Ülkenin en uzun süre görevde kalan başbakanı olan Abe, diğerlerinden farklı liderlik becerileri sergilediği ve bir dizi ciddi iç ve uluslararası meselenin üstesinden gelmek için ağır sorumluluklar üstlendiği için bu kararı verdik" dedi. 

Yabancı devlet liderlerinin de davet edileceği cenaze töreninin hazırlıkları için devlet bünyesinde özel bir sekreterlik oluşturulduğuna vurgu yapan Matsuno, mütevazi bir tören yapılacağını belirtti. 

Matsuno'nun açıklamasının ardından bütçeye tepki gösteren muhalefet partileri, eski başbakanlar için resmi tören düzenlenmesini gerektiren bir anayasa hükmü bulunmadığına dikkat çekti. Halk ise sosyal medyada ikiye bölündü. 

İHA'da yer alan habere göre, Japonya Başbakanlık Ofisi önünde yaklaşık 400 kişinin katılımıyla gerçekleştirilen protesto gösterisinde konuşan muhalefetteki Sosyal Demokrat Parti'nin lideri Mizuho Fukushima ise kararı "Anayasa ile korunan düşünce ve vicdan özgürlüğünün açıkça ihlali" olarak nitelendirdi.