ABD’yi korkutan Rus silahı : Avangard

Rusya'nın hipersonik silah Avangard'ın üretimi tamamlandı ve ülkenin silahlı kuvvetlerine teslim edildi. Keskin manevra kabiliyetlerine sahip silah 30.000 km/s üzerinde hıza ulaşabilmekte ve Kremlinin ölümcül derecede kritik öneme sahip birtakım silahlarını sizler için ele aldık…

Savunma Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, Rus Savunma Bakanı Şoygu, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'e Avangard füze sisteminin kullanıma hazır hale getirildiğine dair bilgi verdi.

18

Ülkenin Savunma Bakanı Sergey Şoygu’nun Putin’e verdiği raporda Avangard hipersonik süzülme aracıyla donatılan ilk füzenin hazır olduğu bilgisini paylaştığı ifade ediliyor. Avangard, Mach 27 veya 33.000 km/s hıza ulaşabilen bir silah sistemi. Putin, silahın duyurulması kapsamında yaptığı konuşmada Avangard’ın sahip olduğu keskin manevrası kabiliyetleri sayesinde var olan hava savunma sistemleri tarafından tespit edilemeyeceğini iddia etmişti.  

28

Silahın hazır hale gelmesiyle de ilgili açıklamalar yapan Putin, “Modern tarihimizin önemli bir anına tanıklık ediyoruz. Diğerleri bizle aşık atmaya çalışa dursun, biz 1957 yılında uzay gönderdiğimiz ilk uydudan sonraki en büyük teknolojik gelişmelerden birine tanıklık ediyoruz” ifadelerini kullanmıştı.

Rus medyasının ulaştığı bilgilere göre Avangard, ilk etapta RS-18B kıtalararası balistik füzelere takılacak. Halen geliştirilme sürecinde bulunan Sarmat kıtalararası balistik füzeler hazır hale gelince ise silahın yeni evi bu füzeler olacak. Rus Savunma Bakanı, Stratejik Silahların Azaltılması Yeni Sözleşmesi (New START) kapsamında Avangard’ın ABD’li gözlemcilere tanıtıldığını duyurmuştu. Geçtiğimiz aylarda gündeme düşen haberlerde, Rusya’nın, Avangard’da kullandığı karbon fiber malzemenin tedarikinde sorun yaşadığı belirtilmişti. Anlaşılan ülke bu sorunu aşmış görünüyor.

48