IŞİD'in lideri olduğu iddia edilen Abdunnasır Kardaş yakalandı mı?

Terör örgütü IŞİD'in, Bağdadi'den sonra lideri olduğu iddia edilen Abdunnasır Kardaş'ın yakalandığı Irak Savunma Bakanlığı tarafından duyuruldu. Abdunnasır Kardaş kimdir? Abdunnasır Kardaş IŞİD'in yeni lideri mi?

IŞİD'in öldürülen elebaşı Ebubekir Bağdadi'nin yerine halefi olarak ismi geçen Abdunnasır Kardaş’ın yakalandığı duyuruldu. Irak Savunma Bakanlığı, Abdunnasır Kardaş’a ilişkin olduğu iddia edilen kimlik ve örgütsel bilgileri kamuoyu ile paylaştı.

Savunma Bakanlığı'na bağlı Emniyet Medya Birimi’nin paylaştığı bilgilere göre, gerçek adı Taha Abdurrahim Abdullah Bekir el-Gassani olan Kardaş, 1967 yılında Ninova’nın Telafer ilçesinde doğdu. Musul'un Mişeyrfe semtinde ikamet eden Kardaş, IŞİD’e doğduğu yer olan Ninova’da katıldı.

2007 yılında IŞİD’e katılan Kardaş, El-Cezire bölgesinde yıl sonuna kadar valilik yaptı. Irak’ta sivillere yönelik birçok operasyona katılan Abdunnasır Kardaş, 2010 yılı başında Kuzey bölgesi vali yardımcılığına ve Bağdadi'nin emriyle kuzey vilayetleri valiliğine getirildi.

Euronews’te yer alan habere göre, 2011 yılında Bağdat dışında Bağdadi ile bir araya gelerek sanayi ve geliştirme biriminin başında görev aldı.

Bağdadi’nin Suriye'ye gitme ve orada silah ve patlayıcı imalathaneleri açma görevi verdiği Kardaş, Suriye'de Doğu bölgesi (Haseke, Deyruz Zor ve Rakka) valiliğine, örgütün lider kadrosundan Ebu Muhammed El-Adnani'nin öldürülmesinden sonra ise Bağdadi'nin yardımcılığına getirildi.