Abdullahiyan: “İran renkli devrimler yapılacak ülke değil”

İran Dışişleri Bakanı Abdullahiyan, “ABD, İran’da rejim değişikliği olmayacağını bilsin. İran halkı bilinçlidir” ifadelerini kullandı.

İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan, ahlak polisi tarafından gözaltına alındıktan sonra hayatını kaybeden Mahsa Amini için ülke genelinde devam eden gösteriler hakkında konuştu.

Abdullahiyan, “İran renkli devrimler veya darbeler yapılacak ülke değil. ABD, İran’da rejim değişikliği olmayacağını bilsin” ifadelerini kullandı.

Mahsa Amini’nin ölümü nedeniyle üzgün olduklarını belirten İran Dışişleri Bakanı, “Amini hadisesine benzer vakalar her yıl başka ülkelerde de yaşanabiliyor. Cumhurbaşkanımız olayın ilk gününden itibaren konuyu yakından takip etti ve soruşturma başlatıldı” dedi.

Abdullahiyan, “İngiltere merkezli yayın organları, İran’da barışçıl başlayan ve sona eren gösterileri kışkırtmaya ve tahrik etmeye çalışıyor. Bu yayın organları açık bir şekilde insanları sokağa çıkmaya, kamu mallarına zarar vermeye ve öldürmeye çağırıyorlar. İran renkli devrimler ve darbeler yapılacak ülke değil” şeklinde konuştu.

İran Dışişleri Bakanı ayrıca, “ABD, İran’da rejim değişikliği olmayacağını bilgin. İran halkı bilinçlidir. Barışçıl gösteri, itiraz ve anarşi arasındaki farkı bilir. Biz İran’da halkın taleplerini dinliyor ve önem veriyoruz” ifadelerini kullandı.