Dibeybe: “Darbelerle iktidarı ele geçirme günleri geride kaldı”

Libya Ulusal Birlik Hükümeti Başbakanı Abdulhamid Dibeybe, askeri darbe döneminin sona erdiğini ve savaşların tekrar yaşanmasına izin vermeyeceğini dile getirdi.

UBH Başkanı Dibeybe, Libya Devlet Yüksek Konseyi ve Temsilciler Meclisi’ne seçimler için anayasal temeli belirleme çağrısında bulundu.

Dibeybe, Uluslararası Gençlik Günü nedeniyle ülkenin batısında bulunan El-Hamis kentinde yapılan etkinlikte konuştu.

UBH Başbakanı, “Savaş istemiyoruz. Yıkım isteyenler, kayıplara, amputelere ve şehitlere baksın. Geriye dönmemiz söz konusu değil. Darbelerle iktidarı ele geçirmek isteyenlere, o günler artık geride kaldı diyoruz. İktidarı paylaşma ve halkın iradesini yok sayma fikirleri burada olmaz” ifadelerini kullandı.

Devlet Yüksek Konseyi ile TM’ye seçimlerin yapılacağı anayasal temeli belirleme çağrısı yapan Dibeybe, söz konusu iki kuruma, geçiş sürecini kendi lehlerine uzatmaya çalışma suçlamasında bulundu.

UBH Başbakanı, “Herkes, doğrudan seçime gitmekten başka çaremiz olmadığını, halkın iradesinin göz ardı edilemeyeceğini, özgür ve adil seçimden yana olduğumuzu anlamalı. Anayasal temeli belirleyin ve seçime gidelim” dedi.