ABD- Yunanistan ortak tatbikat bitti

Yunanistan ve ABD arasındaki askeri iş birliği kapsamında düzenlenen ”Stolen Cerberus” tatbikatı başarıyla tamamlandı…

Yunanistan ve ABD arasındaki askeri iş birliği kapsamında düzenlenen “Stolen Cerberus” tatbikatı başarıyla tamamlandı. İki ülke arasındaki ikili işbirliği kapsamında her yıl düzenlene tatbikat, 8 – 20 Eylül 2020 tarihleri arasında gerçekleştirildi. 

Yunan Ulusal Savunma Genelkurmay Başkanlığı (GEETHA), resmi Twitter hesabı üzerinden tatbikatla ilgili paylaşımda bulundu.

Yunan Ulusal Savunma Genelkurmay Başkanlığı tarafından yapılan duyuruya göre, tatbikata, Yunan Silahlı Kuvvetleri ve Avrupa’daki ABD Hava Kuvvetleri’nin üç koluna mensup (Kara Kuvvetleri, Deniz Kuvvetleri ve Hava Kuvvetleri) özel harekat birimleri ve özel kuvvetler personeli katıldı. Ayrıca, tatbikatta Yunan Hava Kuvvetlerine ait bir C-130H ve ABD Hava Kuvvetlerine ait 3 C-130J nakliye uçağı görev aldı.

 Yunan Ulusal Savunma Genelkurmay Başkanlığı tarafından tasarlanan tatbikat, Disiplinler arası Özel Harekat İdaresi tarafından düzenlendi ve Yunanistan anakarasının geniş bir bölgesinde gerçekleşti.

GEETHA’ya göre tatbikat, karada ve denizdeki iş birliği düzeyinin, ortak eğitim ile iyileştirilmesinin yanı sıra, hava ikmal yeteneklerini geliştirmek, düşük irtifa uçuşları, tehdit yönetimi ve hava trafik kontrolünü amaçlıyor. Tatbikata, 11 Eylül 2020’de, GEETHA Başkanı General Konstantinos Floros ve ABD’nin Yunanistan Büyükelçisi Jeffrey Payat’ın da katıldığı ifade edildi.