ABD’nin Venezuela ısrarı

ABD Başkanı Donald Trump azil soruşturmasında aklanmasının ardından Kongre’de konuşma yaptı. Konuşmada Washington’un Venezuela’da desteklediği muhalif lider Juan Guaido da vardı. ABD bu tutumla Venezuela meselesini yeniden ısıtmaya başlarken Caracas’a yönelik mevcut siyasetten neden vazgeçmiyor?

Senato’da azil talebiyle yargılanan ve aklanan ABD Başkanı Donald Trump, ABD Kongresi’nde “Birliğin Durumu” konuşmasını gerçekleştirdiği sırada Venezuela’nın geçici başkanı olarak tanıdığı Juan Guaido’nun da Kongre’de olduğunu belirterek onu takdim edip ayakta alkışlattı.

Daha önce de ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo açık desteği yinelemiş gerekirse askeri desteğin de sağlanacağını açıklamıştı.

ABD VENEZUELA'DAN NE İSTİYOR

ABD, ilk ve öncelikli olarak Venezuela’nın kendi kontrolünün dışında ve Washington'un çıkarlarına aykırı hareket eden bir kıta devleti olmasının önüne geçmek istiyor. Çünkü kendi bulunduğu kıtada birliği sağlayamayan ABD, Venezuela’dan Küba’ya oradan da Meksika’ya yani kendi sınırlarına kadar yayılabilecek bir dönemin kapısı açılabilir.

Bununla birlikte petrol ikinci bir konu olarak öne çıkıyor. ABD geçtiğimiz aylarda, Maduro’nun meşruiyetini kaybettiğini ve geçici başkan olarak ABD’de eğitim görmüş Ulusal Meclis Başkanı Juan Guaido’yu tanıdığını ilan etti. Bu adımın ardından ABD ile tüm diplomatik ilişkilerini kestiklerini duyuran Maduro, ABD’li diplomatların 72 saat içinde ülkeyi terk etmelerini söylemişti.

Bu gelişmeler ışığında, kendi ulusal strateji belgesinde Çin’i açık düşman olarak gören ABD, komşusu Venezuela'nın, Çin ile yakın ilişkiler kurmasına tepkisiz kalmayarak birçok kez darbe girişiminde bulunmuştu. Enerjide dışa bağımlı olan Çin Halk Cumhuriyeti’nin bu zayıflığından faydalanmak isteyen Washington yönetiminin nihai hedefi, enerji kaynaklarını kontrol altına alarak Çin’i de kontrol altında tutmaktır. Şu ana kadar bunu kısmen başarabilen ABD, sosyalist Venezuela yönetimini kendi ülkesinde eğitim görmüş ve bilfiil desteklediği başkanla değiştirerek ülkenin kontrolünü ele almayı amaçlamaktadır.