Teknoloji şirketleri mi baskı yaptı?

ABD Ticaret Meclisi, aralarında Türkiye’nin de bulunduğu altı ülkeden ithal edilen ürünlere vergi uygulayacağını açıkladı. Vergi uygulanmasının gerekçesi ne? ABD neden Türk ürünlerine vergi uygulayacak?

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Ticaret Temsilcisi Katherine Tai, yaptığı basın açıklamasında bazı ülkelere vergi uygulanacağını aktardı. Altı ülke isminin açıkladığı basın toplantısında, Türkiye de listede yer aldı.

Tai; İngiltere, İtalya, Hindistan, İspanya, Avusturya ve Türkiye’den ithal edilen ürünlere vergi uygulanacağını açıkladı. Gerekçe olarak ise söz konusu ülkelerin ABD’li teknoloji şirketlerine vergi uygulamasını gösterdi.

Tai açıklamasında, başında bulunduğu birimin muhtemel vergileri yürürlüğe koymak için süreçte aynı şekilde ilerleme kaydedeceğini bildirdi. Bu süreç içinde resmi tebliğler, eski Başkan Donald Trump döneminde başlatılan araştırmaların parçası olarak Amerikan internet şirketlerini ve e-ticaret platformlarını hedef alan vergilerle ilgili kamu yorumlarının toplanması gibi hususlar bulunuyor.

Vergi kararının, söz konusu altı ülkenin Facebook, Google, Amazon gibi dijital platformlardaki şirketlerin gelirini hedef alınmasından ötürü alındığı aktarıldı. Tai ayrıca Brezilya, Çek Cumhuriyeti, Avrupa Birliği ve Endonezya’ya yönelik araştırmalarının sonlandığını bellirtti. Ve bu ülkelerin dijital servislere vergi uygulamadığı bilgisini aktardı. Fakat bu ülkeler de vergi uygulamaya niyetlenirse, yeni bir vergi soruşturması açılabileceği dile getirildi.

2019 YILINDA ABD TÜRKİYE’NİN VERGİ MUAFİYETİNİ KALDIRDI

ABD, Türkiye’yi bazı ülkelere kısmen vergi muafiyeti sağlayan Genelleştirilmiş Tercihler Sistemi’nden (GTS) 7 Mayıs 2019’da çıkardı. GTS, Türkiye dahil 120 ülkeden binlerce ürünün vergi muafiyetiyle ABD’ye girmesini mümkün kılıyordu. Beyaz Saray tarafından yapılan açıklamada, Türkiye’nin ekonomik gelişim düzeyi nedeniyle GTS programından çıkarıldığını ifade edildi.

Temsilciler Meclisi yaptığı açıklamada, Türkiye'nin "ekonomik açıdan yeterince gelişmiş olduğu gerekçesiyle artık GTS programından faydalanmasına gerek olmadığını" belirtildi.

Türkiye, ABD'nin en eski ve en büyük ticaret ayrıcalığı programı olan GTS'ye Washington tarafından 1975 yılında dâhil edilmişti.