ABD’nin sır gibi sakladığı uçak: X-37B

Amerika Birleşik Devletleri‘nin sır gibi sakladığı insansız uzay aracı X-37B, 718 gün süren zorlu uzay görevini tamamlamasının ardından yeni rekoruyla Kennedy Uzay Üssü'ne döndü.

Boeing'in Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Hava Kuvvetleri için ürettiği ve 2010 yılından bu yana büyük bir gizlilik ile geliştirdiği insansız uzay uçağı X-37B, 718 gün süren zorlu uzay görevini tamamlamasının ardından, ABD'nin Florida eyaletindeki Kennedy Uzay Üssü'ne döndü. Adını duyurduğu günden bu yana yeni rekorlara imza atan uzay aracı X-37B, hakkında en az bilginin bulunduğu hava araçları arasında yer alıyor. Uzun süredir test aşamasında olan uçak, yörüngeye ilk çıkışında 224 gün, ikinci çıkışında 468 gün, üçüncü çıkışında 674 gün, dördüncü çıkışında ise tam 717 gün kalan araç, son denemede bu rakamı 718 güne kadar çıkardı.

Eski rekorunu yalnızca bir gün geçerek geride bırakan ancak yine de inanılmaz uzun süre boyunca görevde kalmayı başararak ekibini kendine hayran bırakan X-37B, bu yörünge performansını insansız yapısına ve güneş panellerine borçlu. Görev ve amacı açıklanmayan uzay aracı X-37B, seferden kaldırılan uzay mekiklerinin daha küçük bir modelini andırıyor.  İnsansız aracın uzunluğu 9 metre, kanat açıklığının ise 4 buçuk metre dolayında olduğu biliniyor. Araç, güneş panelleri ve lityum-iyon bataryalarından sağladığı elektrikle çalışıyor.

Bununla birlikte beş ton ağırlığındaki araç, yeryüzünden 900 kilometre irtifaya kadar yükselebiliyor. Uzaya "Atlas V" roketleriyle fırlatılan araç, Dünya'ya bir uçak gibi iniş yapabiliyor. ABD Hava Kuvvetleri proje hakkında yalnızca "yörüngede bazı deneyler yapılıyor" ifadesini kullanmakla yetiniyor. Söz konusu bilgiler dışında uçağın hemen hemen birçok özelliği gizli tutuluyor.

Bir takım iddialara göre araç yalnızca casusluk yapmak amacıyla üretilmiş ve bunun için kullanılıyor ve insansız hava aracının uyduları dinlediği savunuluyor. Bir başka iddiaya göre ise yeni bir tür silah geliştiriliyor. X-37B'nin yörüngedeki uyduları imha edebileceği ileri sürülüyor. Öte yandan bazı kaynaklar aracın gelecekte yüksek teknoloji kameralar, elektronik sensörler ve radarlar gibi deneysel yükleri alçak dünya yörüngesine çıkarmak için kullanılacağını da aktarıyor.

Şimdilik bir saldırı amacı güttüğü ya da silah sistemi taşıdığı görülmeyen hava aracı hakkındaki iddialar bir türlü bitmek bilmiyor. Arkasında havacılık devi Boeing’in olduğu X-37B‘nin çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor. Yeniden kullanılabilir yapısıyla öne çıkan uzay aracı, geleceğin sistemleri arasında yer alıyor ve hava üstünlüğü konusunda çok önemli görünüyor.