ABD’nin savunma satışları maliyetleri karşılamıyor!

ABD, son 1 hafta içerisinde yaklaşık 30 milyar dolarlık savunma kaynaklı yabancı satışa onay verdi. Bir süredir beklettiği bu satışların sıralı şekilde gerçekleşmesi askeri uzmanları da şaşırttı. ABD bu satışlara onay vererek maddi olarak zorluk mu çekiyor? Hangi ülkelere ne sattı? Detaylar haberimizde…

Amerika Birleşik Devletleri 06.07.2020 tarihinde toplam sözleşme bedeli 7.5 milyar doları bulan savunma kaynaklı satışa izin verdi. Dünya ülkelerinin birçoğunun gayrisafi milli hasılasından daha fazla savunma bütçesine sahip olarak bilinen Amerika 700 milyar dolarlık savunma bütçesiyle konumu korumaya devam etmeye çalışıyor.

110

ABD SAVUNMA DAYANAĞI OLUŞTURUYOR!

COVID-19 sebebiyle diğer alanlarda olduğu gibi savunma kaynaklı ihracat da ülkeler için daralma eğilimi gösteriyor. Buna karşın ABD dünyanın birçok ülkesine ihracatına devam ediyor. ABD’nin 06.07.2020 tarihinde Yabancı Askeri Satışlar(FMS) kanalıyla bir çok yeni satışa onay verdiği açıklandı. Toplam tutarı 7.5 milyar doları bulan bu satış onayları, ABD’nin hangi boyutta bir silah ihracatçısı olduğunu daha net gözler önüne seriyor.

210

SIPRI 2015-2019 raporuna göre, ülkeler arasındaki silah ticareti pastasının %36’sına sahip olduğu bilinmektedir. Ulusal Savunma Yetkilendirme Yasası dışındaki savunma harcamalarına ABD 2021 yılı için 740.3 milyar dolar bütçe ayırdığı senato genel kurulu tarafından bildirildi. 

ENDONEZYA MV-22 OSPREY’E KAVUŞUYOR!

Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanlığı, Yabancı Askeri Satışlar (FMS) kanalı ile Endonezya’ya 2 milyar dolar tahmini maliyet ile MV-22 Block C Osprey ve ilgili ekipman satışını onayladı. Savunma Güvenliği İşbirliği Ajansı (DSCA), bu olası satışı Kongre’ye bildiren gerekli sertifikayı 6 Temmuz tarihinde verdi. Satışta 8 adet Osprey, 24 adet AE 1107C Rolls-Royce motor, çeşitli özelliklere sahip gece görüş cihazları, dost düşman tanıma sistemleri, çok bantlı radar telsiz cihazları ve radar altimetreleri sipariş içerisinde yer aldığı biliniyor.

410