ABD'nin PYD-YPG'ye yönelik desteği kesilmiyor

Türkiye'nin tüm uyarılarına rağmen PYD-YPG terör örgütüne desteğini sürdüren Amerikan güçleri, son olarak 200 tırlık askeri yardımı Suriye sınırına gönderdi. Ankara duruma sert tepki gösterirken, Washington DC'nin müttefik bir güce karşı sergilediği bu tutum tepki çekiyor.

Amerika Birleşik Devletleri (ABD), terör örgütü PKK'nın Suriye kolu PYD-YPG'nın başı çektiği Demokratik Suriye Güçleri (DSG)'ye yardım göndermeye devam ediyor. Bu kapsamda son olarak 200 tırlık bir askeri yardım konvoyunun DSG'ye ulaştırıldığı bildirildi.


115

Sevkiyat IKBY üzerinden yapıldı

PYD-YPG'ye gönderilen askeri yardımların Türkiye'nin sınır hattında yürüttüğü terörle mücadele operasyonları ve terörist unsurlara yönelik olası harekatlar için hazırlık yaptığı bir dönemde gerçekleşmesi dikkat çekti. Askeri sevkiyatların Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) kontrolündeki sınır kapılarından gerçekleştirildiği aktarılıyor.

215

Bölgesel kaynaklar Amerikan güçlerinin Deyrizor ve Haseke çevresinde yeni üsler kuracağını aktarırken, ABD'nin PYD-YPG'ye ağır silahlar ve zırhlı araçlar ile üs yapımında kullanılmak üzere beton bloklar gönderdiğini ifade etti.


"DEAŞ'a karşı zafer kazanıldı" ama terör örgütlerine destek devam ediyor

ABD Başkanı Donald Trump'ın daha önce defalarca DEAŞ'a karşı zafer kazanıldığını açıklamasına rağmen, bölgedeki terörist unsurların desteklenmeye devam edilmesi ve hem Suriye'nin toprak bütünlüğü hem de Türkiye'nin milli güvenliğine yönelik tehdit oluşması Washington DC'ye karşı büyük bir tepki doğmasına sebep oluyor.

415