ABD’nin gözü baltık ülkesinde

Rusya'nın Kırım'ı 2014'te ilhakı sonrası 2016'da imzalanan NATO anlaşması kapsamında ABD, Polonya üzerinde askeri varlığını sürdürmeye devam ediyor. Rusya’ya karşı hazır olma peşinde mi? Yoksa bir ilhak da ABD mi planlıyor? Detaylar haberimizde…

2019 Haziran’ında ABD Başkanı Donald Trump, Polonya ile imzalanan yeni bir anlaşma kapsamında ülkeye 1000 takviye Amerikan askeri göndermeyi planladığını açıkladı. Trump, Beyaz Saray'da Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej Duda ile düzenlediği ortak bir basın toplantısında, Polonya'nın 30'dan fazla ABD yapımı F-35 savaş uçağı satın alacağını açıklamış olmasından da memnuniyet duyduğunu söyledi.

110

RUSYA TEHDİDİNE KARŞI ABD’Yİ İSTEYEN POLONYA MI?

ABD'den gelecek askeri takviyenin Rusya tehdidine karşı gerekli olduğunu söyleyen Duda, daha önce de Fort Trump adını vereceği daimî bir Amerikan üssü kurmak istediklerini söylemişti. Polonya Cumhurbaşkanı Duda bir yıldan az zamanda Washington'a ikinci ziyaretini gerçekleştirdiği bilinmekte. Savunma analistleri Trump'ın adımı, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile ipleri koparmadan NATO müttefiki Polonya'ya desteğini gösterme çabası olarak nitelenirken, Polonya ise topraklarını ele geçirmeye çalışmakla suçladığı Rusya'dan gelecek tehdit karşısında Batı ile güçlü bağlar kurmaya çalıştığını vurguluyor.

210

NATO BU DURUMDAN MEMNUN!

Polonya hedeflerini açıklayan Trump, Almanya’da ki Amerikan üssünde bulunan 52 bin ABD personelinin konuşlu olduğu askeri üsten personel, insansız hava aracı ve diğer askeri ekipmanları Polonya'ya göndereceklerini söylemesiyle NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg kararı memnuniyetle karşıladı. Daimî olmasa ABD, bölgede bir askeri tesis bulundurmak istiyor. 

ABD Savunma Bakanı Mark Esper, Atlantik Konseyinde yaptığı konuşmada küreselleşen dünyada özellikle büyük güçlerin arasında çıkan çatışmalar esnasında ABD ile ittifaklarının önemini bir kez daha belirtti. Esper, “Şu an Almanya’da bulunan 2. Süvari Alayının Polonya’ya kaydırılması için bu gerçek bir şans. Ayrıca bu önemli gelişme yaz ortası alınan kararların güçlendirilmesi için de oldukça önemli bir adım.” Şeklinde düşüncelerini vurguladı. Birçok NATO ülkesinin de benim bu mevcut düşünceme katıldığını biliyorum.” Şeklinde devam etti ve Rusya sınırına yeni bir üs hedefini bir kez daha sözleriyle ifade ederek ABD’nin mutlaka Polonya’da varlık kurma peşinde olduğunu gösterdi.

410