ABD'nin "ninja füzesi" R9X Hellfire nedir?

11 Eylül saldırılarının planlayıcılarından El-Kaide lideri Eymen El Zevahiri'nin Afganistan'da öldürülmesinin ardından yeniden gündeme gelen ABD'nin "ninja füzesi" R9X Hellfire nedir?

11 Eylül saldırılarının ardından El-Kaide lideri Usame bin Ladin'in yerine geçen ve geçtiğimiz pazar Afganistan'da düzenlenen ABD operasyonunda öldürülen Eymen El Zevahiri, R9X Hellfire füzesinin yeniden gündeme gelmesine neden olmuştu. 

El Kaide örgütünün ana stratejisti olduğu tespit edilen ve Kabil'de ailesi ile birlikte saklandığı evin balkonunda öldürülen Zevahiri, 2011 yılında bin Ladin'in öldürülmesinin ardından örgütün başında geçmişti. 

HELLFIRE RX9 NINJA FÜZESİ NEDİR?

Aslen 1980 yılında bir tanksever füzesi olarak tasarlanan Hellfire, son yirmi yılda askeri ve istihbari operasyonlarda da kullanılmaya başlandı. 

Hassas güdümlü füzeler, helikopterlere ve insansız hava araçlarına da monte edilebiliyor. Dünya çapında yaygın olarak kullanılan Hellfire R9X Ninja füzesinde yüksek profilli hedefleri düşürmek için patlayıcı yerine açılan kılıçlardan destek alıyor. 

Hellfire RX Ninja, ölümcül bir patlamayı tetiklemeden parçalamak için tasarlanmış altı uzayabilen bıçak ile birlikte 45 kg güçlendirilmiş metal taşıyor. 

Washington merkezli bir düşünce kuruluşu olan Foundation for the Defense of Democracies analistlerinden Ryan Brobst'a göre, ABD ve diğer ülkelere 100 binden fazla Hellfire füzesi satıldı.