ABD'nin kaçınılmaz kaderi: 2021’de Dolar çökecek mi? Amerika batacak mı?

Son dönemde sosyal medyada ve televizyon yayınlarında, 2021’de doların çökeceğine ve ABD'nin batacağına dair felaket senaryolarını sıklıkla duymaya başladık. Peki bu öngörüler ne kadar gerçeği yansıtıyor, uluslarası para biriminin çökmesi bu kadar kolay mı?

Son günlerde bazı analistlerin ve astrologların sosyal medyada hatta televizyon yayınlarında 2021’de Doların çökeceğine dair kendinden çok emin öngörülerde bulunduklarına şahit oluyoruz fakat Astrolog Nilay Dinç diğer astrologların aksine çok farklı bir tablo çiziyor. Dinç, Amerika ve Avrupa’da olan yağma ve ayaklanmaların yaşanacağını da,  2020 öngörüleri arasında açıklamıştı. Şimdi de 2021’de doların akıbetinin ne olacağına dair öngörülerini açıkladı.

Doların bir gün elbet çökeceğini ancak bu tarihin kesinlikle 2021 yılı olmayacağını söyleyen Astrolog Nilay Dinç, bu çöküş için daha 20 yılın olduğunu söyledi. Dinç bu öngörüsünün nedenlerini şöyle açıkladı:

Tüm dünyadaki bankalar birbiri ile SWIFT sistemi sayesinde haberleşir, yani EFT yapabilmek için bu SWIFT’e üye bir banka üzerinden para göndermeniz gerek.  SWIFT’in sahibi de Amerika Birleşik Devletleri (ABD). Eğer İstanbul’dan Avusturalya’daki kuzeninize 5 bin dolar para göndermek isterseniz bu para ilk önce ABD Merkez bankasına gider oradan onayını alır ardından varış yeri olan Avustralya’ya ulaşır. Dolar 2021’de çökse şu an SWIFT’in bir alternatifi yok. Yani doları çökertmek isteyenler de paralarını transfer edemeyecek. Bu da dünya ticaretinin bir anda durması demek. Yani dünya finansal sisteminin omurgası olan dolar kırılmadan önce bir alternatifin çıkmış olması gerek. Bu alternatifte 2021’e kadar çıkmayacak, çok daha uzun sürecek.

Aşağıdaki tablo IMF’nin tüm ülkelerin merkez bankalarında tutttuğu para cinslerinin 1965’ten bu yana gelişimini gösteriyor. 2019 itibari ile tüm ülkelerin merkez bankalarındaki tuttuğu paraların yüzde 61’i dolar. Bu rakam 50 yıl önce yüzde 84 seviyelerindeymiş. Dünya rezervlerinin yüzde 61’i dolardan oluşuyorken bir sene gibi kısa bir süre zarfı içinde dolayın çökeceğini söylemek, bütün ülkelerin çökmüş olmasını söylemek ile aynı anlama geliyor.

Amerika’nın en borçlu olduğu iki ülke ise Japonya (1.12 trilyon dolar) ve Çin’dir (1.11 trilyon dolar). Peki bu borç nasıl oluştu? Çin ve Japonya ihracatlarından elde ettikleri gelirler ithalatlarından çok çok yüksek olduğu için bu fazla paranın tamamını atıl olarak merkez bankalarında tutmak yerine büyük bir kısmı ile gidip Amerikan Hazinesinin bastığı tahvilleri (devletin borçlanma kağıtları) satın alır. Yani ABD’ye ürün satarak kazandıkları dolarları gidip mecburen tekrar ABD’ye borç veriyorlar. Çünkü kimsenin gideceği başka bir “güvenilir ve görece yüksek faiz” veren bir ülke yok.Ayrıca Çin’in Merkez Bankası’nda da 3.2 trilyon ABD doları var. Yani aslında Çin’de ABD’ye göbekten bağlı ve en iyi müşterisinin bir anda çökmesini istemez. Her ne kadar aralarında ciddi bir ticaret savaşı olsa da, ABD’nin ekonomik çöküşü Çin’i de etkileyecektir.

Günümüzde dolar demek kapitalist piyasa ekonomisi demek. Doların çökmesi için öncelikle bu kapitalist sistemin çökmesi gerekir. Elbette bir gün çöker bu sistemde ancak, bunun olması için önce yeni bir alternatifin olması gerek. Eğer bir para birimi çökecekse ilk euro gider, sonra dolar çöker. Son 20 yıldır doğru dürüst bir “birlik” bile olmayı beceremeyen ve Almanya dışında tüm ülkelerin ağladığı İtalya, İspanya ekonomileri son 2-3 senedir perişan durumda.

Aşağıdaki tablo Dolar’ın değerini gösteren bir endeks. Basit anlatım ile en son 2014 de normal değerinde (100) iken, sadece 6 yıl sonra bugün yüzde 30 değerlenerek 130 seviyesine gelmiş ve göreceğiniz üzere bu rakam tarihi rekor, hem de dünya ekonomisini neredeyse çökerten koronavirüsün zirve yaptığı Mart 2020 de zirve yapmış doların değeri.

Astrolojik açıdan bakıldığında 2026’ya kadar para piyasalarındaki değişimi tetikleyecek hareketlerin mutlaka olacağını ancak bunun ABD dolarının çöküşü ile olmayacağını belirten Nilay Dinç, ‘’Giriş yapacağımız Kova Çağı yeni para birimlerini özellikle dijital ve kripto paraları destekliyor olacak ama kısa vadede olacak bir dönüşüm değil bu bahsettiğimiz. 20 yıllık ağır ağır değişecek ve alternatifli işleyecek bir değişimden söz ediyoruz. Kısa ve tek bir cümlede toplamak gerekirse, 2021 dolar çökmeyecek hatta aksine tarihi rekorlarını kırıp yeni zirveleri bile deneyebilir’’ diye konuştu.