ABD'de milyonlarca dolarlık evler yanıyor

Güney Kaliforniya'da hızla yayılan ve şu ana kadar yaklaşık 20 evin kullanılamaz hale geldiği orman yangını nedeniyle yüzlerce kişi evlerini boşaltmak zorunda kaldı.

ABD’nin Kaliforniya eyaletinde, Los Angeles'ın güneyindeki Orange County'deki orman yangını, çarşamba gününden bu yana 199 dönüme ulaştı. Yangında 20 ev kullanılamaz hale gelirken, yüzlerce kişinin tahliye edildiği bildirildi.

Yetkililer, yangının kontrol altına alınmadığını, ancak yangını körükleyen rüzgarların azalacağını tahmin ettiklerini söyledi.

Yangına müdahale için 500'den fazla itfaiyeci görevlendirildi. Bir itfaiyecinin yaralandığı ve hastaneye kaldırıldığı açıklandı. Yangın söndürme uçakların ise milyonlarca dolarlık malikanelerin yandığı Laguna Niguel ve Coronado Pointe bölgelerinde durmadan faaliyet gösterdiği aktarıldı.

Batı ABD ve Kanada genelinde şiddetli orman yangınları için hazırlık yapıldığı belirtildi. Uzmanlar, daha yüksek sıcaklıklarla birlikte kışın yaşanan nem eksikliğinin, bitki örtüsünün her bahar daha erken kurumasına ve yangına daha duyarlı hale gelmesine neden olduğunu söyledi.

ABD Orman Servisi, iklim değişikliğinin tüm yıl boyunca yangın olasılığına yol açması nedeniyle "yangın mevsimi" kavramının artık geçerli olmadığını belirtti.

ABD’de Calf Canyon/Hermits Peak yangını olarak adlandırılan ve hâlihazırda devam eden New Mexico yangınında 250 bin dönümden fazla alan kül oldu.