ABD’nin ‘‘güvenli bölge’’ oyunu

Türkiye, Suriye’nin Kuzey’inde oluşturulacak güvenli bölge için ABD ile ilk ortak devriyesini gerçekleştirdi. Devriyenin hemen ardından Akçakale karşısındaki Tel Abyad’da YPG/PKK’lı teröristler ortaya çıktı. Aynı zamanda ABD’nin terör örgütlerine Irak üzerinden yeni silah yardımı gönderdiği bilgisine ulaşıldı.

Suriye’nin kuzeyinde kurulması planlanan güvenli bölgenin derinliği ile ilgili tartışmalar sürerken geçtiğimiz Pazar günü ABD ile Türkiye belirlenen alanda ilk kara devriyesini birlikte tamamladı. Yaklaşık üç saat süren kara devriyesi çoğunlukla Tel Abyad kırsalında gerçekleşti. Milli Savunma Bakanlığı (MSB), Türk Silahlı Kuvvetleri'ne (TSK) ait 6 zırhlı aracın Şanlıurfa'nın Akçakale ilçesinin 30 kilometre doğusundan sınırı geçerek bölgede bekleyen ABD askeri konvoyuyla bir araya geldiğini ve Suriye'nin kuzeydoğusundaki ilk ortak kara devriyesini gerçekleştirdiğini bizzat duyurmuştu.

Sınırda bunlar yaşanırken Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan aynı saatlerdeki konuşmasında Amerika’nın Güvenli Bölge’den derdinin PYD/YPG’ye kol kanat germek, onları korumak ve onlar için güvenli bölge oluşturmak olduğunu ve bu işin 5, 10 araç devriyesiyle olmayacağını ifade etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD’yi hedef aldığı konuşmasını ”Bölgede yuvalanan terör örgütünü tamamen ortadan kaldırmayı hedeflerken onlar bizi terör örgütü ile aynı zeminde idare etmenin hesaplarını yapıyorlar. Anlaşılan o ki, müttefikimiz bizim için değil terör örgütü için güvenli bir bölge oluşturmanın peşinde. Böyle bir anlayışı reddediyoruz. Güvenli Bölge için ABD ile görüşüyoruz ancak istediklerimizle onların kafalarındakinin aynı şey olmadığını attığımız her adımda görüyoruz’’ sözleriyle sürdürdü.

Yine aynı vakitlerde Milli Savunma Bakanlığı tarafından yapılan farklı bir açıklamada ise, ABD ile başlayan işbirliğinin devam edeceği, teröristlerin bölgeden uzaklaştırılması için karadan ve havadan takibin süreceği vurgulandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yaptığı açıklamalar köprüleri tamamen atmaya dönük iken, bakanlık sorunun çözülebileceğine dair ılımlı mesajlar veriyordu. Bakanlığın söz konusu açıklamaları, iç kamuoyu nezdinde ABD’ye karşı bir taktik olabileceği şeklinde yorumlansada henüz bir netlik kazanmadı. Milli Savunma Bakanlığı açıklamasında, ortak devriyelerin devam edeceği belirtilirken, aynı zamanda ’’Planlanan takvime uygun olarak, TSK ve ABD personeli, kara araçları, helikopter ve İHA'ların iştirakiyle ilk müşterek kara devriyesini 8 Eylül saat 09:17'de Akçakale'nin güneyinde gerçekleştirdi, faaliyet planlandığı gibi  12:51'de sona erdi’’ ifadelerine yer verdi.

ABD konvoyuna PKK/YPG’yide kattı

Türk askeri konvoyu ile buluşma noktasına gelen ABD zırhlı araçlarının arkasında sivil araçlar görülmüştü ancak bu araçların kime ait olduğu sonradan anlaşıldı. Geride bıraktığımız gün Hürriyet Gazetesi’nden Fatih Çekirge, Fransız haber ajansı AFP’nin dünyaya servis ettiği fotoğrafları gündeme getirdi. Fotoğraflarda ABD zırhlı araçlarının arkasındaki sivil araçlarda PKK/YPG’nin kukla örgütü SGD’nin flaması dalgalanıyordu. Uzmanlar, söz konusu durumu ABD’nin iki yüzlülüğü olarak değerlendirirken bu durumun kabul edilemez olduğunu, ABD’ye sert karşılık verilmesini gerektiğini ve bu tür devriyelerden sonuç alınmasının mümkün olmadığını belirtti.

ABD’den terör örgütlerine 115 tır yardım

Türkiye ile ABD’nin ilk ortak kara devriyesinin ardından sınırda hareketlilik yaşandı. Terör örgütü YPG, PKK üyeleri bölgeye geldi ve İhlas Haber Ajanası (İHA) o teröristlerin görüntülerini yayınladı. Silahlı teröristler sınıra yakın bölgelerde dolaştı ve dürbün ile Türkiye tarafını gözlemledi. Devriyenin hemen ardından sınır hattında ortaya çıkan teröristler ABD’nin ne kadar güvenilmez olduğunu bir kez daha ortaya koydu. Yaşanan tüm bu gelişmelerin ardından ABD öncülüğündeki koalisyon güçleri sözcüsü, ‘’Müttefiklerimiz devriye güzergahındaki YPG menzillerinin ve bölgelerinin ortadan kaldırılmasına birinci elden tanıklık etmiştir’’ dedi.

Bu açıklamadan kısa bir süre sonra Irak-Suriye sınırı hareketlendi. Washington’ın terör örgütü YPG/PKK’ya gönderdiği yardım konvoyu Semelka sınır kapısından Suriye’ye geçti. Anadolu Ajansı (AA)’nın haberine göre konvoyda 55 tır yer aldı. Teröristlere kapalı kasalar içinde silah ve mühimmatın yanısıra 4 çeker araçlar ve iş makineleri taşındı. Amerikan güçleri teröristlere 4 Eylül’de de 60 tır yardım göndermişti. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ifade ettiği gibi, güvenli bölge konusunda ABD’nin asıl derdinin kendi içlerinde bir güvenli bölge oluşturmak olduğu böylece ortaya çıktı.

Washington yönetiminin masada farklı konuşup, sahada taban tabana zıt hareket edebileceğini defalarca kez gördük. Güvenli Bölge konuşulduğu ilk andan itibaren Amerika’nın birinci planı Suriye’de kalıcı olduğunu Türkiye üzerinden ilan etmekti. Diğeri ise, yerelde müttefiki olan terör örgütlerini herhangi bir müdahaleden korumak, ilişkilerini daha da derinleştirmek ve onları eğitmek için zaman kazanmaktı. Gelinen bu durumda Amerika’nın istediklerini alma yolunda hatırı sayılır bir mesafe aldığını söyleyebiliriz.