ABD'nin en gizli hayalet uçağı: B-21

Dünya, uzay teknolojiler ışığında modern savaş teknolojilerine hız verirken, savaş sanayinin en güçlü silahlarına sahip ABD'nin son hayalet uçağı B-21 dünyanın gündeminde kendine geniş yer buluyor. Tamamı gizli yürütülen çalışmaların ardından çıkacak olan B-21'in henüz hangar fotoğrafı bile yayınlanmazken, ABD'nin bu gizli silahını ne amaçla kullanacağı, dünya çapında büyük bir soru işaretinin de nedeni. Aralık 2021'de ilk uçuşunu gerçekleştirmesi beklenen B-21 nasıl olacak?

Savaş teknolojisini ilk kez II. Dünya Savaşı’nda deneyen ABD, savunma sistemine 6. nesil olarak adlandırılan yeni silahlar eklemeyi hedefliyor. Amerikan Hava Kuvvetleri’nin Boeing B-52H filosunu yeni motorlarla donatmayı, B-2  hava araçlarını bir üst nesile taşımayı hedefleyen ABD, harekete geçerek ilk prototip için çalışmalarına başladı. 

İlk uçuşunu 1989 yılında Afganistan’da gerçekleştiren, hemen ardından Kosova, Libya ve Irak’ta kullanılan B-2 bombardıman uçakları, halen Amerikan Hava Kuvvetleri’nin en korkulan savunma silahlarından birisi. İç bölmelerde füze ve bomba taşıma özelliği bulunan B-2’ler, 3.200 km uçabilme kapasitesi ile biliniyor. Mobilize Kolchuga-M sistemine sahip olan B-2’ler, 3 radar istasyonu ve 1 komuta aracı ile ‘üçgenleme’ yaparak, Stealth hedeflerle birlikte, radyo sinyali yayan tüm unsurları bile tespit edebiliyor. X band radarlara yakalanmaması nedeniyle hem normal silahları hem de nükleer silahları yok edebilen B-2, son olarak Pasifik’teki üslere konuşlandırılmıştı.

ABD NEDEN B-21 ÜRETİYOR?

Pentagon tarafından ‘kritik dizayn incelemesi’ tamamlanan B-21’in ardından B-2 bombardıman uçaklarının 2030’da emekli olması planlanıyor. İç bölmelerde füze ve bomba taşıma özelliği bulunan B-2’ler, Hava Kuvvetleri Genelkurmay Başkanı Orgeneral Schwartz’ın tabiri ile, “ Tartışmalı hava sahalarında daha az gizlenebiliyor.”

Hava kuvvetlerinin mevcut 20 adet B-2 ve 62 adet B-1 filosunun yerine, ‘modern hayalet uçak’ olarak tanımlanan ve B-21 olarak tanımlanan yeni nesil bombardımana uçaklarından 80-100 adet almayı planlayan ABD, yeni nesil silah teknolojisini Plant 42 adı verilen, Los Angeles’taki özel güvenlik sistemleriyle donatılmış bir tesiste geliştiriyor. Amerikan Northrop Grumman şirketinin geliştirdiği B-21 Raider hayalet bombardıman uçağının ön tasarım gözden geçirme süreci de tamlamlandı üstelik. “Long Range Strike Bomber” olarak geliştirilen hayalet uçak, düşük gözlemlebilirliği, azaltılmış kızılötesi, elektromanyetik, görsel ve radar dalgalarından başarı ile kaçabilen B-2’nin tüm bu özelliklerinin yanı sıra aynı zamanda ‘nükleer’ silahları da taşıyabilecek iddiaları ile Aralık 2021’de ilk uçuşunu yapmaya hazırlanıyor. Uçağın maliyetinin ise beş F-35 değerinde, yani 600 milyon dolar civarında olması bekleniyor. 2015 yılında imzalanan Uzun Menzilli Bombardıman Uçağı sözleşmesi gereğince ilk yazılım paketinin de teslim edildiği uçağın, 2025 yılında seri üretime geçmesi planlanıyor. 

 


B-21 tasarımın modernize ve daha küçük hali olarak basında kendine geniş yer bulan B-21 Raider, B-2 Spirit hava uçağında olduğu gibi “uçan kanat” metaforuna dayanıyor. ABD’nin mevcut savunma sisteminin yeterliliklerini bilen uzmanlar; öncelikle B-21’de kullanılacak olan motora dikkat çekerek, yeni bir türbin motoru geliştirmek hem maliyetli hem de pahalı bir süreç olacağı için Pratt & Whitney F135’in kuru itme gücüne sahip motorlarının kullanılabileceğinin altını çiziyor. Bir diğer alternatif ise, yeni bir sistem geliştirilerek, motor sayısının 8’den 4’e düşmesi. B-21’in F135 motorları ile çalışması halinde ise, düşük frekanslı radarlara karşı koyabilmesi için mevcut B-2 tasarımı üzerinden yeni bir sistem geliştirilmesinin önemini vurgulayan uzmanlar, frekans dalga boyu belirli bir eşiği aştığında, uçağın imzasında ‘adım değişikliği’ olacağından, hayalet uçağın C, X ve Ku bantlarına yakalanmaması ve L, UHF bantlarından kaçabilmesi için de “uçan kanat” tasarımının uygulanmasını zorunlu görüyor. Ayrıca, B-21’de VHF bandında çalışan düşük frekanslı radarlara yakalanmamak için ‘uçan kanat’ın yeterli olmayacağını vurgulayan uzmanlar, uçak içerisinde elektronik saldırı mekanizmasının da bulunmasını zorunlu görüyor. 

Bütün bunlardan hareketle, B-21’lerin, mevcut askeri ağ içerisinde 6’ıncı nesil teknolojilerle donatılmış, F-35, V-247 ve RQ-4 Global Hawk gibi tiltrotorlu, silahlı insansız sistemler ile tam entegre bir hayalet uçak olacağı noktasında şüphe yok. B-21’lerin henüz bir fotoğrafı yayınlanmadı. Temsili çizim ve bilgiler üzerinden bir prototip internet sayfalarında meraklılara sunulsa da, ABD’nin bu hayalet uçağı konuşlandıracağı üsler belli. Kokpit.aero’dan Hakan Kılıç’ın dikkat çektiği asıl nokta ise, USAF Hızlı Yetenekler Ofisinin (RCO), B-21 programının yanı sıra, uzun süre uçuş yapan ve görevi açıklanmayan, X-37B minyatür uzay mekiği projesinden de sorumlu olması. 

Eski Amerikalı savaş uçağı pilotu Mace Carpenter’in görüşüne göre, 2022 yılına kadar tüm Amerikan savaş filosunun dörtte biri modern radarlara yakalanması çok zor uçaklardan oluşturulucak fakat ABD içerisinde esas tartışma konusu ülkenin böyle bir bütçesi olup olmadığı.

Senatörlere özel hazırlanan ve destek amacıyla bilgilendirme yapan kitapçıklarda B-21’lerin tam içeriği yer almazken, Aralık 2021 dünya ülkeleri tarafından merakla bekleniyor. 

SONUÇ:

Uzay teknolojilerin gelişmesinin ardından modern savaş teknolojileri geliştiren ülkelerin başında gelen ABD, hayalet uçaklarına bir yenisini katmak için çalışmalara başladı. B-2, B-52H filosuna bir yenisini daha ekleyecek olan ABD, B-21 modeli ile mevcut radarların gelişiminin üzerinde bir uçak prototipi üzerinde çalışıyor. 

Büyük gizlilikle çalışan üç bin mühendisin yeni nesil teknolojilerle donatacağı B-21 modeline dair sorularda peşi sıra geliyor. Bu yeni hayalet uçağın motor tipinden, nükleer silah taşıyıp taşımayacağına dair soru işaretleri henüz yanıtlanmamışken; Hava Kuvvetleri Genelkurmay Başkanı Orgeneral Schwartz’ın bizzat verdiği tarihe göre ilk kez Aralık 2021’de deneme uçuşunu yapmaya hazırlanıyor. 

Ses sınırının altında uçuş hızına sahip olması ve dünyanın ilk 6’ıncı nesil silah teknolojileri ve elektronik alt yapısı ile donatılması beklenen B-21’lerin maliyetinin F35’in beş katı olması da ABD gündeminden düşmeyen tartışmalar arasında.