Elon Musk'ın beyin çipi şirketi Neuralink, bu yıl insanlı deneylerine başlayacak

ABD’li iş insanı Elon Musk’ın sahibi olduğu Neuralink firması, beyin çipi projesinin insanlar üzerinde denenmesine başlanması için ABD Gıda ve İlaç İdaresi’nden (FDA) onay aldığını açıklamıştı. Elon Musk, beyne entegre edilecek ilk çipi bu yıl içerisinde takmayı planladıklarını duyurdu.

ABD’li milyarder iş insanı Elon Musk, 2019 yılından beri, “felç ve körlük” gibi ciddi rahatsızlıkları “iyileştireceğine” inandığı proje için beyin implant şirketi Neuralink’e insanlı klinik deneylere başlama izni verilmesi gerektiğini söylüyordu.

110

2016’da kurulan Neuralink, ilk olarak geçtiğimiz yıl ABD Gıda ve İlaç İdaresi’ne (FDA) onay için başvurdu ancak FDA, bazı eksiklikleri gerekçe göstererek başvuruyu reddetti.

210

FDA çalışanlarının söylemlerine göre; ajansın verdiği ret kararında, Neuralink’in “önemli kaygıları gidermesi” gerektiğine dikkat çekildi.

Dikkat çekilen kaygılar arasında cihazdaki lityum pillerin sağlığı, implant kablolarının beyin içine taşınma olasılığı ve cihazın beyin dokusuna zarar vermeden güvenle çıkarılması sorunu bulunuyordu.

410