Johnson & Johnson ilaç fiyatı baskıları nedeniyle ABD yönetimine dava açtı

ABD'li ilaç şirketi Johnson & Johnson, Enflasyonu Düşürme Yasası'nın ilaç fiyatlarını düşürmeye yönelik yeni yetkileri nedeniyle ABD yönetimine dava açtı.

Johnson & Johnson tarafından yapılan açıklamada; Enflasyonu Düşürme Yasası'nın inovasyona zarar veren ilaç ücretlerinin hükümlerine itiraz etmek için ABD Sağlık Bakanlığı ile Medicare ve Medicaid Hizmetleri Merkezi'ne dava açıldığı bilgisi aktarıldı.

Söz konusu açıklamada; şirketlerin, yenilikçi yeni tedavilere yatırım yaptıklarında ve geliştirmede başarılı olduklarında, sınırlı ve anayasal çerçevede korunan haklar kazandıklarına dair açıklamalarda bulunuldu.

Açıklamada; söz konusu yasanın uygulanmasıyla hükümetin Johnson & Johnson'ın farmasötik birimi Janssen'i yenilikçi, patentli ilaçlarını piyasa fiyatlarının önemli ölçüde altında sunmaya zorladığına vurgu yapıldı.

İlaç üreticilerinin, yasanın hükümet tarafından dikte edilen şartlarını "kabul etmezlerse" seçilen bir ilacın günlük satışlarının yüzde bin 900'üne varan büyük cezalarla karşı karşıya kalacağı belirtildi.

Diğer taraftan Medicare ile Medicaid'deki tüm ürünlerini geri çekmeye zorlanacağı ifade edilerek, bunun da potansiyel olarak ABD'li hastaların yaklaşık yüzde 40'ını gerekli ilaçlardan mahrum bırakacağı bildirildi.

Enflasyonu Düşürme Yasası'nın fiyatlandırma hükümlerinin tıbbi yeniliği daraltacağına, hasta erişimini ve seçimini sınırlayacağına ve hasta bakımının genel kalitesini olumsuz etkileyeceğine inanılıyor.

Açıklamada; şimdi ve gelecekte hastalar için dönüştürücü ilaçlar üretilmeye devam etme yeteneğinin korunması için yasanın mevcut versiyonuna karşı çıkma sorumluluğu bulunduğu aktarıldı.