Protestocular pasifize edilmeye çalışılıyor

ABD’de siyahi bir vatandaşın polisin orantısız güç kullanmasının sonunda hayatını kaybetmesi, uzun yıllar ülke genelinde var olan ayrımcılığı, ırkçılığı ve eşitsizliği tekrardan gündeme getirdi. Uzun yıllardır ayrımcılığa karşı mücadele eden siyahiler kimi zaman istediklerini alırken kimi zaman da pasifize edildiler. Son dönemde siyahilerin protestolarına karşı Beyaz Saray, ABD tarihinde ilk defa bir siyahiyi kuvvet komutanı olarak atadı.

Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) polisin orantısız güç kullanmasının sonucunda siyahi Amerikan vatandaşı George Floyd’un hayatını kaybetmesinin ardından ülke genelinde 350 şehirde başlayan protestolar hız kesmeden devam ediyor. ABD’de farklı ırklardan destek bulan protestocular, dünyanın farklı ülkelerinden de destek buldu. Dünya genelinde yüz binlerce insan ‘Black live matters’ pankartlarıyla meydanları doldurdu.

ABD’deki protestocular George Washington’un heykelini yıkarken, heykel yıkma girişimleri Avrupa’da da yaşandı. İngiltere’de sokağa çıkan ırkçılık karşıtı 10 binlerce protestocu, 80 binden fazla Afrikalıyı köle olarak satmak üzere Amerika’ya götüren Edward Costol’un heykelini yıktı. Costol’un heykelinin yıkılması İngiltere genelinde köle ticaretiyle uğramış diğer köle tacirlerinin heykellerinin kaldırılmasını gündeme getirdi. İngiltere’de yaşanan heykelleri yıkma girişiminin bir benzeri Belçika’da da yaşandı. Kongo’yu sömürgeleştiren ve milyonlarca insanın ölümüne neden olan Kral 2’inci Leopold’un heykeli protestocular tarafından yıkıldı.

 ABD’NİN İLK SİYAHİ BAŞKANI

ABD’de siyahilere yönelik ırkçılık, ayrımcılık, şiddet ve adaletten yoksun benzer uygulamalar köle ticaretinin ilk yıllarına dayanıyor. Köle ticaretiyle birlikte ABD’ye 12,5 milyonun üzerinde Afrikalı siyahi köle getirildi. Uzun yıllardır insanlık dışı uygulamalara maruz kalan siyahiler zorla getirildikleri, doğdukları ve öldükleri topraklarda hak ve eşitlik için 400 yıldır mücadele ediyorlar. Bu uğurda binlerce siyahi hayatını kaybetse de mücadele etmekte hiçbir zaman geri kalmamış.

Her yıl onlarca siyahi polislerin kontrolsüz güç kullanmasından ötürü hayatını kaybederken, siyasi siyahilerin tansiyonunu düşürmek adına yeni uygulamalar hayata geçiriyor. Bunlardan en önemlisi ise kamu ya da özel sektörde hali hazırda üst düzey görevlerde bulunanların dışında siyahileri en tepe noktalara getirmek. Bu bağlamda ABD tarihinde ilk defa siyahi bir başkan seçildi. Siyahi olan Barack Hussein Obama, ABD’nin 44’üncü Başkan’ı olarak seçildi ve 2009-2017 yılları arasında hizmet etti. Siyasi çevreler herhangi bir ayrımcılık, ırkçılık tartışmasında Obama örneğini ileri sürerek, ABD’nin ırkçı olmadığını ve eşitlik ilkelerine dayalı olarak yönetildiğini ileri sürüyor.

İLK DEFA BİR SİYAHİ KUVVET KOMUTANI ATANDI

ABD genelindeki protestolar hız kesmenden devam ederken, Beyaz Saray bir ilke imza attı. ABD Başkanı Donald Trump, Hava Kuvvetleri Komutanı olarak Orgeneral Charles Q. Brown Jr.'u aday gösterdi. Trump’un teklifi Senato'dan tam destek aldı. 98 senatörün onay verdiği atamaya karşı çıkan olmadı. Orgeneral Brown, bu atama öncesinde ABD Hint-Pasifik Kuvvetleri Hava Unsurları Komutanı olarak görev yapıyordu.

Trump, Twitter mesajında, “ABD’nin ilk Afroamerikan kuvvet komutanı olarak Orgeneral Charles Brown’ı Hava Kuvvetleri Komutanlığına atama kararım Senato tarafından onaylandı. ABD için tarihi bir gün. Büyük bir vatansever ve lider olan Orgeneral Brown ile yakın çalışma konusunda heyecanlıyım.” ifadesini kullandı.

ABD siyahi George Floyd’un öldürülmesinin ardından başlayan protestolar devam ederken, Trump’un Kuvvet Komuta’nı olarak bir siyahiyi ataması dikkatlerden kaçmadı. Geçtiğimiz günlerde Ulusal Muhafızları meydanlardan çeken Trump, siyahi bir orgenarali Kuvvet Komutanı olarak atamakla meydanlardaki tansiyonu düşürmeye çalışıyor.