ABD'den İdlib mutabakatıyla ilgili ilk açıklama

Başkan Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya lideri Putin arasında dün imzalanan "İdlib Mutabakatı" hakkında ABD’den ilk yorum geldi. ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü tarafından yapılan açıklamada, "Ateşkesin bölgedeki insani krizi durdurmasını umuyoruz." denildi. Dışişleri Sözcüsü, ateşkesin kalıcı olup olmayacağını Esad'ın sahadaki aksiyonlarının belirleyeceğini de ifade etti.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, İdlib'de sağlanan ateşkesin sahada tansiyonun düşürülmesine ve insani krizin hafifletilmesine yardımcı olmasını umduklarını, ateşkesin kalıcı olup olmayacağını Esad ve destekçilerinin sahadaki aksiyonlarının belirleyeceğini söyledi.

"TANSİYONUN DÜŞMESİNE..."

Dün Moskova'da yaklaşık 6 saat süren görüşmelerin ardından alınan İdlib'de ateşkes kararına ABD'den ilk yorum geldi. ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü tarafından yapılan açıklamada sağlanan ateşkesin bölgede tansiyonun düşmesine yardımcı olmasının umulduğu belirtildi.

"İNSANİ KRİZİN HAFİFLEMESİNİ UMUYORUZ"

Dışişleri Sözcüsü, "Ateşkesin Esad rejimi, Rusya, İran ve Hizbullah güçleri tarafından gerçekleştirilen saldırılar nedeniyle ağırlaşan korkunç insani krizi hafifletmesini umuyoruz" ifadelerini kullandı.

Ateşkesin detaylarının Türkiye ile tartışılacağını söyleyen Sözcü, "ABD, bu gelişmenin detaylarını kalıcı ateşkes arayan NATO müttefiki Türkiye ile tartışmayı dört gözle bekliyor. Şimdi sahadaki en önemli şey Esad ve destekçilerinin aksiyonları olacak. Bu bize kalıcı ateşkesin sağlanıp sağlanamayacağını gösterecek" şeklinde konuştu.