ABD'deki Yahudi lobisi BM'ye karşı harekete geçti

ABD’deki Yahudi lobisi, Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Konseyi’nin İsrail’deki ihlalleri soruşturmak için oluşturduğu komisyonu engellemek için Kongre üyelerini harekete geçirdi.

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Konseyi, Gazze Şeridi’ne yönelik yürütülen Koruyucu Duvar Operasyonu’nun ardından Filistin’deki ihlalleri araştırmak için uluslararası bağımsız bir soruşturma komisyonu oluşturdu. Ancak ABD’deki Yahudi lobisi, komisyonun faaliyetlerini engellemek üzere Kongre’deki 33 üyeyi harekete geçirdi.

İsrail merkezli Insider’ın haberine göre, Amerikan-İsrail Halkla İlişkiler Komitesi (AIPAC), BM tarafından kurulan komisyonun dağıtılması için girişimlerde bulundu. Cumhuriyetçi Greg Steube ve Demokrat Vincent Gonzalez öncülüğünde bir dilekçe yazılarak, söz konusu soruşturmanın devam etmesi halinde ABD’nin BM İnsan Hakları Konseyi’ne sağladığı fonun durdurulması çağrısında bulunuldu.

Greg Steube, "Amerikan vergi mükelleflerinin parasının İsrail karşıtı bir komisyonu finanse etmesine göz yumulamaz. ABD tek başına 190'dan fazla üyesi olan Birleşmiş Milletler bütçesinin yaklaşık yüzde 20’sini finanse ediyor. Finansal desteği kesme silahı, geçmişte de BM içindeki tarafları İsrail'e karşı sistematik önyargıları nedeniyle cezalandırmak için kullanılmıştı. Görünen o ki bunu tekrar kullanmamız gerekecek’’ ifadeleriyle BM’yi tehdit etti.