ABD'de 2 siyahi ağaca asılı bulundu!

ABD'de George Floyd'un ölümünün ardından protesto gösterileri Avrupa'ya kadar yayılırken, siyahilerin ölümlerinin önüne geçilemedi. Polis şiddeti nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı her geçen gün artarken, ülke adım adım kaosa sürüklenmeye devam ediyor. ABD'deki ölümler bölünmeyi mi getirecek? ABD'de siyahiler neden ölüyor?

Çin’den dünyaya yayılan yeni tip koronavirüs (Covid-19) pandemisinin, dünya genelinde ulus devletleri etkileyeceği ve kurumların yozlaşmış yönlerinin ortaya döküleceği, para sistemlerinin değişeceği ve Asya’da yaşanan ayaklanmaların da artacağı yönünde öngörüleri gündeme getirmişti.

Fakat beklenenlerin aksine Covid-19 sürecinde toplumsal ilk ayaklanma ABD’de ortaya çıktı. Siyahi George Floyd’un polis şiddetinin ardından hayatını kaybetmesi ile birlikte ilk kez Minnesota Eyaleti’nde başlayan protestolar, ülkenin dört bir yanına yayılmakla kalmadı Avrupa’ya da sıçradı.

ABD’de başlayan protestoların derinliği ise Seattle’da yaşanan ayaklanmaların ardından bölgede bulunan belediye binasını işgal eden protestocuların, bina girişine, “Seattle Otonom Bölgesi” tabelasını asması ile farklı bir boyuta taşındı.

Öte yandan Atlanta’da 27 yaşındaki siyahi Rayshard Brooks’un Wendys’s restoranınından kaçmaya çalışırken, polis kurşunuyla hayatını kaybetmesi ve bu anın görüntülerinin kaydedilmesi sonrası şehrin polis komiseri Erika Shields cumartesi günü istifa etmiş, Brooks’un ölümünü protesto eden göstericiler cumartesi günü restoranı ateşe verip şehrin ana otobanını trafiğe kapatmıştı.

Son olarak Amerika’nın en büyük eyaletlerinden Kaliforniya’da iki siyahi ağaca asılı olarak bulundu. Palmdale’de ve Victorville’de ağaca asılı olarak bulunan iki siyahinin ardından Bölge Şerifi Ofisleri’nden yapılan açıklamalara göre, ölümlerin intihar olup olmadığı araştırılırken, kurbanların yakınları söz konusu iki kişinin intiharlarını gerektiren bir durumun olmadığını ve intihar edecek psikolojide de olmadıklarını kaydediyor.

Victorville’de ağaçta asılı bulunan kişinin 38 yaşındaki Malcolm Harsch olduğu açıklanırken Palmdale’de ise ölen kişinin 24 yaşındaki Robert Fuller olduğu açıklandı.

Ölümlerin intihar olarak araştırılmasına ailelerden tepki büyürken, bölgede yaşayanlardan da ailelere destek geldi. Yüzlerce kişi tepki için sokaklara dökülürken son dönemde ırkçılık konusundaki gerilime de vurgu yapan aileler adalet istediklerini, bahane istemediklerini dile getiriyor.

 ABD’de siyasi bir argüman olarak kullanılan etnik ayrımcılık, George Floyd’un ölümü ile sokaklara taşındı. Covid-19 ile mücadelesinde tartışmalı kararlara imza atan ABD yönetimi, kaosun hâkim olduğu ülkede kasım ayında yeni başkanını seçmeye hazırlanıyor.