ABD'deki olaylar Türkiye'ye sıçrar mı?

ABD’de siyahi George Floyd'un polis tarafından öldürülmesinin ardından başlayan ırkçılık karşıtı gösteriler, Avrupa’da dahil olmak üzere dünyanın birçok ülkesine yayıldı. Protesto dalgasının ülke sınırlarını aşmasıyla olayların Türkiye’ye sıçrayıp sıçramayacağı tartışılmaya başlandı. Stratejist Abdullah Çiftçi, Amerika’da yaşanan olayların bir benzerinin Türkiye’de de yaşanma ihtimali olduğunu söyledi.

Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) siyahi Amerikalı George Floyd'un polis tarafından nefessiz bırakılarak öldürülmesinin ardından ülkedeki ırkçılık tartışmaları yeniden gün yüzüne çıktı. ABD’nin Minneapolis kentinde başlayan gösteriler ülke sınırlarını aştı.

‘Amerikan Baharı’ olarak anılmaya başlayan gösterilerin Avrupa’da dahil olmak üzere dünyanın birçok ülkesine yayılmasıyla, protesto dalgasının Türkiye’ye sıçrayıp sıçramayacağı tartışılmaya başlandı. Stratejist Abdullah Çiftçi, ABD'de George Floyd'un öldürülmesinin ardından başlayan olaylarla ilgili olarak Türk halkına kritik bir uyarı yaptı.

'’ÜST AKIL TÜRKİYE’DE DE DENEYECEK’’

Çiftçi yaptığı açıklamada, "ABD'deki olayların Türkiye'de yaşanma ihtimali var. 'Olacak' demiyorum. Türkiye'de de böyle bir tezgah olabilir ama Türkiye böyle konularda tecrübeli. Biz neler yaşamadık ki? Her yolu deneyecekler. Çünkü ulus devletteki kamu düzeni yıkılmadan dijital dünya düzenine geçilemez. Çin geçti, Avrupa ve ABD'de büyük olaylar yaşanacak. Dediğim gibi Türkiye'de denenecek. Halkımız şerbetli artık, başaramazlar bence" dedi.

Ayrıca dünya genelinde yılbaşına doğru büyük bir kaosun meydana geleceğini belirten Çiftçi, "Bir üst akıl Türkiye'nin üzerinde olacak. Şu an dediklerim pek anlamlı olmayabilir ama yılbaşına doğru geldiğimizde farklı bir sosyolojik durum ortaya çıkacak. Dikkatli olmak lazım" ifadelerini kullandı.

TÜRKİYE İÇİN KURGULANANLAR NELER?

Gazeteci Süleyman Özışık’da , gazeteci Hadi Özışık’ın Youtube kanalında Amerika’daki olayların bir benzerinin Türkiye'de kurgulandığını söyledi. Kadıköy'de yapılan bir eylemden örnek veren Özışık, "isimsizler" adıyla sosyal medyada yer alan bir grubun bunları örgütlediğini, kolluk kuvvetlerine yönelik son günlerde artan haberlerle bu kalkışmaya zemin hazırlandığını ileri sürdü.

Özışık şu ifadeleri kullandı:

Mesele Amerika'daki olayların bir benzerini yani bir ateş ile barutu bir araya getirip bir infilak oluşturmak için polisle sık sık karşı karşıya geliyorlar. Polisle karşı karşıya gelmeden bunun zeminini hazırlamaya çalışıyorlar. Bu taktikle polisleri bekçileri yıpratıcı bazı haberlere imza atıyorlar. Falan yerde bekçi şunu yaptı diyerek sanki o camianın tamamı bunu yapıyor gibi bir algı yaratılıyor. Sosyal medya üzerinden bunu kaşıyorlar buna hazırlıyorlar. Fitne çıkacaksa oradan çıkacak. Ateş çıkarsa Twitter'dan çıkıp sokağa yayılacak.