Biden yeni kısıtlamaları açıkladı

Biden, ABD’deki ilk Omicron vakasının bildirilmesinin ardından yeni seyahat kısıtlamaları getirdi.

Koronavirüsün yeni varyantı Omicron, Güney Afrika’da ortaya çıkmasının ardından tüm dünyaya yayılmaya başladı. Son olarak ABD’de ortaya çıkan yeni varyant, normalleşme sürecini de sekteye uğrattı.

ABD’de ilk Omicron vakasının bildirilmesiyle birlikte yeni seyahat kısıtlamalarının açıklanması bekleniyordu. Başkan Joe Biden, önümüzdeki haftadan itibaren geçerli olacak yeni kısıtlamaları açıkladı.

Buna göre, Amerikalılar da dahil olmak üzere ABD’ye seyahat eden uluslararası yolcuların, aşı durumlarından bağımsız olarak ülkeden ayrılıştan sonraki bir gün içinde test yaptırması gerekiyor.

Uçak, tren ve otobüslerde maske zorunluluğu mart ortasına kadar uzatılacak.

Milyonlarca ücretsiz ve sigorta şirketi tarafından finanse edilen ev testi kullanıma sunulacak.

Maryland’deki Ulusal Sağlık Enstitüleri’nde konuşan Biden, “Bu varyantla kaos ve kafa karışıklığıyla değil bilim ve hızla mücadele edeceğiz” dedi. Ayrıca söz konusu kısıtlamaların herhangi bir kapanma içermeyeceğini de yineledi.

ABD hükümeti ayrıca kış aylarında koronavirüs vakalarının artacağı yönünde uyarıda bulunarak tüm yetişkinleri güçlendirici üçüncü doz aşı vurulması için yönlendiriyor.

Çocuklar ve gençler arasında aşılama oranlarını artırmak amacıyla da ülke genelinde yüzlerce aile aşı kliniği kurulacak.