Colorado'da orman yangını: On binlerce kişi kaçıyor...

ABD'nin Colorado eyaletinde yayılan orman yangını nedeniyle on binlerce kişi tahliye edildi ve yüzlerce ev kül oldu.

ABD'de Denver'ın kuzeyindeki Boulder County'de hızla yayılan yangın devam ediyor. Eyalet yetkililerin orman yangınlarının yayılması ile birlikte can kayıpları yaşanabileceğine dair endişelerini dile getirirken Louisville ve Superior kasabalarında yaklaşık 30 bin kişiye evlerini terke etmeleri uyarısı yapıldı. 

Colorado valisi yangınların yaşandığı bölgede olağanüstü hal ilan etti. Son duruma ilişkin düzenlediği basın toplantısında "Bu yangın çok fazla kaynak sorunu değil, bu ateş doğanın bir gücüdür" diyen Vali Jared Polis, "Rüzgarların dinmesini, havanın değişmesini umuyoruz" ifadelerini kullandı. 

Tarihi bir kuraklık yaşayan bölgede hızı saatte 169 km/s hıza ulaşan rüzgar yangının yayılmasında en büyük faktör oldu. Eyaletin banliyö bölgesinde meydana gelen yangın rüzgarın elektrik hatlarını devirmesiyle birlikte ivme kazandı. 

Boulder County Şerifi Joe Pelle, Superior'un batısında yaklaşık 370 evin alevler içinde kaldığını ve Superior'ın "Eski Şehir" bölgesinde 210 evin kaybolduğunu söyledi. Bir AVM ve otel de tamamen sular altında kaldı.