ABD'deki yangınlar şiddetini artırdı

ABD’nin New Mexico eyaletinde şimdiye kadar görülen en büyük ikinci yangın meydana geldi. İklim değişikliği nedeniyle artan yangınların ilerleyen zamanlarda daha da etkili olması bekleniyor.

İklim değişikliğinin tetiklediği sıcak hava dalgası ve kuraklık, ABD’nin birçok eyaletinde büyük çaplı yangınlara neden oldu. New Mexico eyaletinde şimdiye kadar görülen en büyük ikinci yangın meydana geldi.

Hermits Peak Fire bölgesinde bir aydan fazla süredir devam eden yangınlar nedeniyle Chicago şehrinden daha büyük bir alan kül oldu. Birçok aile evsiz kalırken, binlerce kişi bölgeden tahliye edildi.

Rüzgar ve rekor seviyeye ulaşan sıcaklıkların bölgedeki yangınları daha da alevlendirmesi bekleniyor. İnsanları tehlikeli bölgeleri terk etmeye çağıran New Mexico Valisi Michalle Lujan Grisham, "Bu gece son derece tehlikeli bir aşırı yangın havası dönemine gireceğiz. Şiddetli rüzgarlar arttıkça koşullar kötüleşebilir ve hava desteği sınırlı olabilir" ifadeleriyle tehlikeye dikkat çekti.

Uzmanlar, büyük orman yangınlarının sıklığının son yıllarda önemli ölçüde arttığına dikkat çekti. Climate Central'a göre, 10 bin dönümden daha büyük alana etki eden yangınlar, 1970'lerle karşılaştırıldığında ABD'nin batısında yedi kat daha yaygın olarak meydana geliyor.