Bernstein: Trump bir 'savaş suçlusu'

ABD eski Başkanı Donald Trump'ın yönetimde kaldığı sürece yönelik spekülasyonlar artarak sürüyor. ABD Meclis Sözcüsü Nancy Pelosi 6 Ocak saldırısını araştırmak için harekete geçerken usta gazeteci Bernstein'den de çarpıcı bir açıklama geldi.

ABD'nin usta gazetecilerinden Carl Bernstein, pazar günü katıldığı bir televizyon programında eski Başkan Donald Trump'ı 'savaş suçlusu' sözleri ile nitelendirdi.

CNN'de yayınlanan Brian Stelter'e açıklamalar yapan Bernstein, "Sakin bir şekilde geri adım atmamız ve belki de Trump'a farklı bir bağlamda bakmalıyız" dedi.

ABD eski Başkanı Trump'ın cumartesi günü Arizona'da yaptığı mitingin ardından seçim yalanlarının yeniden ortaya çıktığını iddia eden uzmanlar, Covid-19 sürecine ve 6 Ocak'ta gerçekleşen Capitol baskınına verdiği tepkilerin doğru biçimde irdelenmesi gerektiğini iddia etti.

Seçim sürecinde oyların çalındığına dair asılsız iddiaları Trump'ın sık sık gündeme taşıdığını vurgulayan uzmanlar, uygunsuz bir biçimde görevden uzaklaştırıldığı sözlerinin de partisine bir dayatma olarak yorumladı.

CAPITOL BASKININA SORUŞTURMA

ABD Meclis Sözcüsü Nanct Pelosi pazar günü yaptığı açıklamada, GOP lideri Adam Kinzinger'i 6 Ocak'ta gerçekleştirilen Capitol baskınına ilişkin seçim komitesinin başına atadığını duyurdu. 

Eski Başkan Donald Trump'ın ikinci kez görevden alınması için oy kullanan 10 Cumhuriyetçiden birisi olan Kinzinger, yeni seçm komitesinin tek Cumhuriyetçi olacak. 

Yapılacak duruşmada olay günü Capitol'ü savunan polis memurlarının da ifadeleri alınacak. Pelosi aynı zamanda Jim Banks ve Jim Jordan'ı geri çekti. Banks, Fox News'e verdiği demeçte komiteden çıkarıldığını sosyal medya ağı Twitter'dan öğrendiğini söyledi.