ABD’de tekelciliğe karşı savaş

ABD’deki 50 eyaletten 46'sınının başsavcıları, Washington DC bölgesi ve Guam Adası ile Federal Ticaret Komisyonu, Facebook'a karşı iki antitröst davası açtı. Facebook’un piyasayı domine edip rekabeti engellemesi gerekçesiyle açılan davada şirket Instagram ve Whatsapp’ı satmak zorunda kalabilir.

ABD'de 48 eyalet, bölge ve ABD Federal Ticaret Komisyonu, ''tekelcilik ve rekabeti imkansız hale getirmekle'' suçladığı sosyal medya devi Facebook'a iki antitröst davası açtı. Ticari gerekçeler gösterilerek açılan davalarda, Facebook, ''dijital pazardaki hakimiyetini kötüye kullanmak, tekelcilik ve rekabeti imkansız hale getirmekle'' suçlandı.

SOSYAL MEDYA ŞİRKETİNİN BÖLÜNMESİ İSTENDİ

ABD Federal Ticaret Komisyonu (FTC) da rakiplerini satın alarak tekel oluşturduğu gerekçesiyle Facebook'un bölünmesi için ayrı bir dava açtı. Davanın ardından şirket, WhatsApp ve Instagram gibi değerli varlıklarını satmaya zorlanabilir.

ABD Uluslararası Ticaret Komisyonu ve ABD eyaletleri, Facebook'un rakiplerini satın almak için "satın al ya da yok et" stratejisi kullanarak küçük rakiplerini tuzağa düşürdüğünü belirtiyor. New York Başsavcısı Letitia James ise yaptığı açıklamada, Facebook'u yaklaşık 10 yıldır, pazardaki hakimiyetini ve tekel gücünü kullanarak küçük rakiplerini ezme ve yarış dışı bırakmakla suçladı.

"REKABETİ ENGELLEYİCİ KOŞULLARI EMPOZE EDİYOR"

FTC'den yapılan açıklamada, Facebook'un rekabete aykırı bir şekilde sosyal ağ tekelini yasa dışı olarak yıllarca sürdürdüğü iddia edildi. Facebook'un 2012'de Instagram'ı, 2014'te ise mobil mesajlaşma uygulaması WhatsApp'ı satın aldığının hatırlatıldığı açıklamada, şirketin yazılım geliştiricilere rekabeti engelleyici koşullarını empoze ettiği kaydedildi.

Açıklamada, Facebook'un bu eylemlerinin "adil" olmadığı, rekabeti kısıtlayarak tüketicilere zarar verdiği ve reklam verenleri rekabetin faydalarından mahrum bıraktığı ifade edildi. Facebook, açılan ikili davayla beraber bu yıl yasal zorluklarla karşılaşan ikinci en büyük teknoloji şirketi olacak. Adalet Bakanlığı, Ekim ayında Google'a dava açmıştı.

TAZMİNAT BEDELİNİ 650 MİLYON DOLARA ÇIKARDI

Sosyal medya devi Facebook, kullanıcıların izni olmadan yüz tanıma teknolojisini ihlal ettiğine hükmedilen davada "tazminat bedelini" 550 milyon dolardan 650 milyon dolara çıkardı. ABD federal bir mahkeme geçtiğimiz ocak ayında görülen duruşmada Facebook Inc'nin 2015'ten bu yana gizlilik hakları yasasını ihlal ettiğine hükmetmiş, San Francisco 9. Temyiz Mahkemesi ise sosyal medya devinin temyiz başvurusunu reddetmişti.

Facebook'tan yapılan resmi açıklamada "29 Ocak'ta kabul edilen 550 milyondolarlık tazminatın 100 milyon dolar artırılarak, 650 milyon dolara çıkarılmasına karar verilmiştir" denildi.

Dava, 2015 yılında ABD'nin Illinois eyaletindeki bazı kullanıcıların Facebook'u Biyometrik Bilgi Gizlilik Yasası'nı ihlal etmekle suçlamasıyla başlamıştı. "Illinois Eyaleti Biyometrik Gizlilik Kanunları", ihmal nedenli ihlaller için 1000 ABD Doları, kasıtlı veya umursamaz ihlaller için ise 5 bin ABD Doları tazminat öngörüyor.

2019'DA 'GİZLİLİK İHLALİ' NEDENİYLE 5 MİLYAR DOLAR CEZA ÖDEDİ

Davacı tarafın avukatı Shawn Williams bir röportajda "Bu biyometrik veriler o kadar hassastır ki, eğer bir kez taviz verilirse geri dönüş olamaz. Bir sosyal güvenlik kartı veya kredi kartı numarası gibi değil, yüzünüzü değiştiremezsiniz.” ifadelerini kullanmıştı.

Facebook'a karşı toplu dava açacak kullanıcıların sayısının 7 milyonu bulabileceği belirtiliyor. ABD Federal Ticaret Komisyonu (FTC) Temmuz 2019'da Facebook'u özel hayatın gizliliğini ihlal ettiği gerekçesiyle 5 milyar dolar para cezasına çarptırmıştı. Rakam, FTC'nin bir teknoloji şirketine verdiği en büyük ceza olarak kayıtlara geçti. Cezanın yürürlüğe girmesi için ABD Adalet Bakanlığı onayı bekleniyor.