ABD 7/24 çalışarak tedarik sıkıntılarını önleyecek

Tedarik zincirinde yaşanan sıkıntılar tüm dünyayı etkisi altına alırken Washington hükümeti de harekete geçti. Biden, bazı özel şirketlerin yanı sıra ülkedeki en büyük limanlardan ikisinin de 7/24 çalışacağını açıkladı.

ABD Başkanı Joe Biden, tüm dünyada yaşanan tedarik krizinin etkilerini azaltmak için ülkenin önde gelen sektör liderleriyle görüşme yaptı.

Toplantının ardından gazetecilere açıklama yapan Biden, Covid-19 salgınının etkisiyle yaşanan tedarik zinciri sıkıntılarının farkında olduğunu ve bu alanda hizmet veren şirketlerin bazı adımlar atması gerektiğini ifade etti.

Biden, bu kapsamda ABD’nin en büyük limanlarından Los Angeles ve Long Beach limanlarının 7/24 çalışacağını açıkladı. ABD’deki deniz yoluyla sevkiyatın yüzde 40’ını oluşturan iki limandaki değişikliğin tedarik sıkıntısını önlemede oldukça etkili olacağını da sözlerine ekledi.

Özel şirketlere vurgu yapan ABD Başkanı, FedEx ve UPS gibi kargo devlerinin yanında Walmart, Target, Samsung ve Home Depot gibi perakende şirketlerinin de 7/24 çalışma usulüne geçmeye hazırlandıklarını söyledi.