ABD Covid-19 ile mücadelesinde kaybetti!

ABD Başkanı Donald Trump ve ekibi, Covid-19 pandemisi başladığı ilk günden itibaren söylem ve demeçleriyle gündeme damga vurdu. Çin virüsü tanımı eleştirilere neden olurken, ABD - Çin arasında yaşanan gerilim de her geçen gün tırmanmaya devam etti. Analistler, sık sık Çin hakkında tehdit söylemleri ile gündeme gelen ABD'nin hem ekonomik hem de askeri bakımdan güçsüz olduğunu savunurken, ülkede Covid-19 kaynaklı ölümler de her geçen gün artmaya devam ediyor. ABD'de son Covid-19 rakamları kaç?

Yeni tip koronavirüs, ABD’de can almaya devam ediyor. Bugün itibariyle ülkede vaka sayısı dört buçuk milyona yaklaşırken, 151 bin kişi de Covid-19 nedeniyle hayatını kaybetti.

Virüs en fazla New York’ta görülürken, New York’u New Jersey, Kaliforniya ve Teksas izledi.

Uzmanlar ABD’nin virüs ile gönülsüz bir mücadele yürüttüğünü savunurken, John T. Bennett ABD’de yaşananları değerlendirdi.

“Ne Trump'ın sanrıları ne de Fauci'nin saçma egosu bizi kurtarabilir” diyen Bennet, ABD Başkanı Trump’ın nadiren virüsten bahsettiğinin altını çizerek, Federal Hükümet’in gerekli adımları atmadığını vurguladı.

“Bitti. Amerika, koronavirüse karşı gönülsüzce yürüttüğü mücadeleyi kaybetti” diyen Bennet’in Independent Türkçe’de kaleme aldığı makalesinde şunları söyledi:

“Trump 14 Temmuz akşamı Rose Garden'da bir anda kampanya etkinliğine dönüşen basın toplantısında, "İşler düzeliyor, çok hızlı bir şekilde düzeliyor, insanların düşündüğünden çok daha erken" dedi ve ekledi: “İnsanlar ülkemiz hakkında iyi şeyler hissediyor. İnsanlar tedaviler ve olası aşılar konusunda iyi hissediyor.”

ABD Başkanı, diğer Batılı ülkelerde liderlerin doğrulanmış Kovid-19 vakalarını azaltmak için kullandığı temas takip sistemlerindense hiç bahsetmedi. Onun değil valilerin kararına bağlı olduğu halde ABD'nin tekrar kapanmayacağına dair söz verdi.

Sadakati daim Başkan Yardımcısı Mike Pence'in virüsten sert etkilenen Louisiana'ya 15 Temmuz'da koronavirüs temalı ziyareti sırasında yaptığı belagatli konuşmada Trump'a o çok arzuladığı övgü yağmurunu yaşatacağı kesindi: “Louisiana genelinde ve Güneş Kuşağı'nın tamamında vaka sayılarının yükseldiği ciddi bir zamandayız. Fakat hepinizin bildiği gibi, çabalarınız sayesinde, başkanımızın ülke genelinde yürüttüğü eşi benzeri görülmemiş müdahale sayesinde, valinizle kusursuz ortaklığımız sayesinde ve Kongre üyelerinden aldığımız olağanüstü destek sayesinde bugün bu salgınla başa çıkmak için her zamankinden daha fazla kaynağımız var.”

Gelgelelim hizasını hiç bozmayan Başkan Yardımcısı, eyaletlerin ya da şehirlerin tekrar evde kalma emri vermesini veya bazı eyaletlerde koronavirüs vakaları arttıkça barların ya da spor salonlarının kapatılmasını önermiyor. Trump'ın söylediklerini papağan gibi tekrar ederek okulların birkaç hafta içinde açılması gerektiğini, ülkede Kovid-19'un 3,5 milyon kişiye bulaşmasına ve 137 bin kişinin canını almış olmasına rağmen Amerika'nın virüsle savaşta mükemmel bir iş çıkardığını söylüyor.

Trump ekseriyetle seçim gününden önce kısmi bir ekonomik toparlanmayı tetikleyebilecek adımlar için bastırmayı tercih etse de Pence'in üzerindeyse patronunun hiç ilgisini çekmeyen virüsle mücadele görev gücüne liderlik etmek gibi kimsenin istemeyeceği türden bir angarya var. Ama Pence konuştuğunda yönetimin nerede durduğunu (ve dolayısıyla) bir ülke olarak nereye gittiğimizi ortaya koyuyor.

Pence 15 Temmuz'da “Tedarik edilen yüz milyonlarca kişisel koruyucu ekipman kullanıma hazır hale getirildi" dedi.

Remdesivir gibi tedavi ürünlerinin aralarında Louisiana'nın da olduğu eyaletlere dağıtımı sürüyor. Dahası, bir aşı geliştirme konusunda agresif bir şekilde, mümkün olan en yüksek hızda ilerlediğimizi bildirmekten gurur duyuyorum.

Şüphesiz ki bu birkaç cümlede Amerika'nın tek umudunun bu aşıya ulaşmak olduğuna dair açık bir işaret var. Liselerin spor salonlarında, büyük süpermarketlerin otoparklarında ve doktorların ofislerinde uygulanana kadar, yönetimin hemen her kademesinde aynı sıradan (veya daha kötü) müdahalenin tatbik edilmesinden fazlasını beklemeyin.

Kaliforniya, Teksas, Oregon, Arizona ve diğer 16 eyalet, vaka sayıları, virüsle bağlantılı hastaneye yatışlar ve can kayıpları hızla yükselirken, sarsıntı yaşayan ekonomilerini yeniden rayına oturtma amacıyla getirdikleri önlemleri bir bir geri çekiyor. Ancak insanlar sıkıldı, kendilerini kafese kapatılmış gibi hissediyorlar, kimileri de maskelerin tiranlığı temsil ettiğini düşünüyor. Yani tüm valiler tam kapsamlı kapatmaya dönme konusunda seçmenlerinin her cephesinden gelen büyük bir halk baskısı altında bulunuyor.

Pandemi Trump'ı ve valileri, Başkan'ın deyimiyle “kepenk indirmeye” zorladığı için 30 milyondan fazla kişi işsizlik ödeneği almak için başvurdu. Tahmin edileceği üzere eyaletlerin açılmasının ardından ekonomi yeniden toparlanma emaresi gösterdi, işsizlik oranı da yaklaşık yüzde 15'ten yüzde 11 civarına geriledi.

Fakat eyaletler işletmelerin en azından bir kısmını kapattığı için bazı işçiler yine işsiz bırakılacak. Virüsün ülkenin bir ucundan diğer ucuna yayılmaya başlamasından bu yana ekonomiye odaklanan Trump, diğer gelişmiş ülkelerin hepsinin kendi salgınlarının daha ilk aşamalarında kabul ettiği ve ekonomik iyileşmeyi sağlamak adına her zaman yapılacak bir şeyler olacağı gerçeğini arka planda tutmada başarısız olmayı sürdürüyor.

Bocalayan yeniden seçilme kampanyasının bel kemiği olabilecek başarılı bir ekonominin yokluğunda, görevdeki performansına ve pandemiyi ele alışına ilişkin anketler Trump'ın seçim günü geldiğinde şansına küseceğini işaret ediyor. Tehlikeli maddelere karşı koruyucu kıyafet giymiş birileri gelip bize aşı yapıncaya kadar geri kalanımız için de muhtemelen aynısı geçerli.

O yüzden (oyuncular ve antrenörler sahaya takım çıkaramayacak sayılarda hastalanana kadar) boş stadyumlardaki spor etkinliklerinin ve muhtemelen şimdiye kadarki en tuhaf başkanlık seçiminin tadını çıkarın. En sevdiğiniz restoran ya da bara çok bağlanmayın. Ve ön ödeme şartı aranıyorsa çok fazla kişisel eğitim kaydı yaptırmayın. Hepsi muhtemelen yeniden kepenk indirecek.

Sonuçta baş yöneticimizin insanların virüsten gerçekte nasıl hastalandığına dair hiçbir fikri yok ya da hastalananlarla pek empati kuramıyor, hastalıktan ölenler için gösterdiği herhangi bir empatiyse yalnızca vahim haldeki kasvetli politik durumuna yönelik oluyor. Kovid-19'la ilgili son mantık dışı ifadesi, önceki hafta sarf ettiği “Açık ara farkla herkesten daha fazla test yapıyoruz. Ve test etmek vaka yaratmak demektir. Haliyle vakalar yarattık” sözleri olmuştu.

Ortada, tüm kapılardan geçip ABD'deki vakaların çan eğrisini düzleştirebilecek bir kurtarıcı yok. Birisi ilk aşı sevkiyatıyla çıkıp gelene kadar da zaten olmayacak.