ABD’de genetiği değiştirilen milyarlarca sivrisinek serbest bırakıldı

Kaliforniya ve Florida’da genetiği değiştirilen milyarlarca sivrisinek serbest bırakıldı. Doğaya bırakılan sivrisineklerin, çeşitli hastalıkların durdurulmasına katkıda bulunacağı düşünülüyor.

ABD Çevre Koruma Ajansı (EPA), biyoteknoloji şirketi Oxitec’e, Florida ve Kaliforniya’da genetiği değiştirilmiş milyarlarca sivrisineğin salınması için izin verdi. Söz konusu sivrisinekler, Dang humması ve Zika virüsü gibi hastalıklarla mücadele edecek.

Tımetürk’ün haberine göre, sivrisinek kaynaklı hastalıklarla mücadele kapsamında yürütülen çalışmalar, 2.4 milyar adet sivrisinek üzerinde 2021 yılından bu yana sürdürülüyordu.

Serbest bırakılan 2.4 milyar sivrisineğin, 2022 ila 2024 yılları arasında, sivrisinek yoluyla bulaşan Dang humması, chikungunya, Zika ve sarı summa gibi çeşitli hastalıkların durdurulmasına katkı yapması bekleniyor.

Florida Keys Sivrisinek Kontrol Bölgesi İcra Direktörü Andrea Leal, konu hakkında açıklamalarda bulundu. Leal, “Birinci görevimiz, Florida’da yaşayanları hastalık ileten Aedes aegypti dahil olmak üzere tüm sivrisineklerden korumaktır. Florida Keys Sivrisinek Kontrol Bölgesi, sakinlerimizi korumak için çevre dostu ve hedefli araçlar araştırma ve vahşi doğayı korumadaki kararlılığını sürdürüyor” ifadelerini kullandı.

Genetiği değiştirilen ve serbest bırakılan sivrisineklerin doğadaki dişi sivrisineklerle çiftleşmesi ve protein aktarımı gerçekleştirmesiyle doğacak yavrulardan insanlara hastalık bulaşmasının teoride durdurulacağı tahmin ediliyor.